Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Zielonki – zielona enklawa między Krakowem a Jurą [materiał sponsorowany]

Facebook Twitter

Winnice, bliskość Rynku Głównego i widok na Tatry? To właśnie Zielonki. Niewielka miejscowość otoczona winnicami tuż obok administracyjnych granic Krakowa. Dowiedz się, dlaczego warto tu zamieszkać i jakie oferty czekają na przyszłych mieszkańców.

Zielonki
mat. nadesłany

Zielonki to niewielka miejscowość położona na północ od Krakowa. Mimo spokojnego i zielonego charakteru znajduje się jedynie 5 km od Rynku Głównego. To nie wiele więcej niż Bronowice czy Azory, a znacznie bliżej niż Czyżyny czy Ruczaj. Od południa Zielonki graniczą z Prądnikiem Białym, od północy z terenami Ojcowskiego Parku Narodowego i Jurą. Miejscowość może także poszczycić się pokaźną liczbą zabytków, wśród których znajduje się m.in. zamek rycerski w Korzkwi (leżący na Szlaku Orlich Gniazd). Okolica jest porozcinana dolinami Prądnika oraz jego licznych dopływów. Przy dobrej pogodzie można dostrzec stąd góry, w tym Babią Górę i Tatry.

Zielonki – informacje ogólne

Gmina wiejska Zielonki rozciąga się na powierzchni 48,6 km2 i jest zamieszkiwana przez 23 770 osób (dane GUS na styczeń 2023). Na jej terenie znajdują się m.in. takie miejscowości jak Bibice, Węgrzce, Wola Zachariaszowska czy Januszowice. Wśród osób planujących zakup nieruchomości lub mieszkań na wynajem (biorąc pod uwagę wysokie koszty w https://gethome.pl/mieszkania/do-wynajecia/krakow/) cieszy się sama stolica gminy, czyli Zielonki – wieś o tej samej nazwie. Zainteresowanie tym adresem wynika przede wszystkim z bliskości centrum Krakowa oraz świetnej komunikacji z innymi częściami miasta. Równocześnie mieszkańcy mogą cieszyć się spokojem z dala od centrum miasta. Nie brakuje tu także licznych terenów rekreacyjnych oraz kierunków na weekendowe wycieczki rowerowe.

Dobra komunikacja

Do Zielonek kursuje 14 linii autobusowych komunikacji miejskiej, co pozwala na wygodny dojazd do pętli Krowodrza Górka, skąd można już dowolną linią tramwajową dojechać do centrum lub innych części miasta. W 2024 roku ma zostać zakończona budowa północnej obwodnicy Krakowa i obwodnicy Zielonek, co dodatkowo ułatwi i przyśpieszy dojazd do miasta. Przez teren miejscowości przebiega także droga krajowa nr 7 w kierunku Warszawy oraz droga wojewódzka nr 794 w kierunku Wolbromia. Na terenie miejscowości i gminy znajdują się także liczne ścieżki rowerowe, co przy dobrej pogodzie jest najpopularniejszą formą transportu.

Bogata infrastruktura i oferta kulturalna

Mieszkańcy Zielonek cenią także bogatą infrastrukturę handlowo-usługową, która pozwala załatwić większość codziennych spraw bez konieczności dojeżdżania do Krakowa. Na terenie miejscowości znajdują się mniejsze i większe sklepy. Planowana jest także budowa galerii handlowej Zielonki. Mieszkańcy mogą skorzystać z przychodni zdrowia, kupić potrzebne leki w aptece oraz pracować nad formą w licznych centrach fitness. Znajduje się tu także restauracje,  punkty usługowe jak fryzjer czy kosmetyczka oraz placówki edukacyjne dla dzieci. Ważnym punktem na mapie gminy jest Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach, które organizuje liczne imprezy kulturalne i rekreacyjne. W jego ramach funkcjonuje także hala sportowa, Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Centrum Aktywnego Seniora.

Atrakcje dla turystów i mieszkańców

Na terenie Zielonek znajdują się liczne winnice. Jest ich tu aż osiem, a łagodny klimat i sława okolicy sprawiają, że otwiera się ich coraz więcej. Winnice organizują degustacje oraz liczne imprezy z okazji winobrania. Produkowane w nich wina każdego roku zdobywają medale w konkursach oraz mają dobrą opinię wśród smakoszy tego trunku.

W okolicy nie brakuje także atrakcji turystycznych. Na terenie gminy znajdują się charakterystyczne dla Jury Krakowsko-Częstochowskiej ostańce skalne. Znaczna część gminy znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie i w strefie otuliny Ojcowskiego Parku Narodowego. Obecność licznych ścieżek rowerowych ułatwia zwiedzanie okolicy i planowanie weekendowych wycieczek. W planach jest budowa Velo Prądnik, jako części długodystansowej Velo Małopolska.

Atrakcyjne nieruchomości

Zielonki to miejscowość o charakterze podmiejskim. Dominuje tu niska zabudowa, w tym nowe inwestycje. Są to domy jednorodzinne, domy w zabudowie bliźniaczej oraz niewysokie budynki wielorodzinne z przynależnymi ogródkami. Ten ostatni typ zabudowy jest ciekawą propozycją dla osób, które preferują mieszkanie, a jednocześnie chcą mieszkać z dala od miejskiego zgiełku. W bogatej ofercie deweloperów i mieszkań z rynku wtórnego znajdują się przestronne lokale o powierzchni kilkadziesiąt metrów oraz kawalerki. Zielonki chętnie wybierane są przez osoby młode, rodziny z dziećmi oraz seniorów. Pełną ofertę domów i mieszkań na sprzedaż znajdziesz w serwisie https://gethome.pl/.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj