Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Zgodnie z tradycją w majowy weekend zaplanowano uroczystości upamiętniające ważne rocznice

Facebook Twitter

1 maja będzie obchodzony Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy (święto kultywowane od 1890 roku), 2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, a 3 - Święto Konstytucji oraz rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego.

Przez cały ten czas m.in. na placach – Biegańskiego, Pamięci Narodowej i Orląt Lwowskich oraz przy budynkach Urzędu Miasta i zarządzanych przez ZGM TBS będą wisiały flagi państwowe.

W środę 3 maja, o godz. 11.00, w 102. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego, delegacja z udziałem przedstawicieli władz miasta złoży kwiaty na powstańczych mogiłach na Cmentarzu św. Rocha, gdzie odda hołd bohaterom 1921 roku. Wśród powstańców byli mieszkańcy Częstochowy i okolic.

Dla upamiętnienia 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w środowy wieczór odbędzie się uroczysty Apel Jasnogórski w Klasztorze oo. Paulinów na Jasnej Górze (godz. 21.00).

Biało-czerwone barwy naszej flagi oraz godło z Orłem Białym i hymn „Mazurek Dąbrowskiego” są polskimi symbolami narodowymi, które mają swoją historię. Samo słowo „flaga” wywodzące się z języka niemieckiego oznacza „najważniejszą z chorągwi”.
Pierwszy raz biało-czerwone barwy jako barwy narodowe pojawiły się w 1792 roku, przy okazji pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Od tamtej pory towarzyszyły już Polakom w różnych formach (opasek, kotylionów) w wielu historycznych momentach, podczas walk niepodległościowych, a także na emigracji. Natomiast oficjalnie, po odzyskaniu niepodległości, biel i czerwień umieszczone w formie poziomych pasów na fladze uznano za barwy narodowe w ustawie z dnia 1 sierpnia 1919 roku.

Źródło: https://www.czestochowa.pl/

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj