Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Ze sklepów stacjonarnych przenosimy się do internetowych, ale nie pilnujemy danych. Uważaj podczas Cyber Monday

Facebook Twitter

Częstochowskie sklepy i galerie kuszą promocjami, tymczasem wiele z zakupów przedświątecznych robimy w sieci, jak pokazują najnowsze badania - ufamy przede wszystkim dobrze znanym i działającym od dawna w internecie sklepom.

fot. Pixabay

To dobrze, bo ponad połowa z nas uważa, że przetwarzane przez sklepy internetowe dane osobowe nie są bezpieczne. A ich ochrona zawsze powinna być naszą troską:

Bartłomiej Drozd: Wiedza na ten temat, komu nasze dane zostaną przekazane, znacznie ułatwi zadbanie o ich bezpieczeństwo. W myśl przepisów RODO wszystkie próby firm o podanie PESELu przez klienta powinny być uzasadnione. Taka informacja zdecydowanie nie jest potrzebna podczas zakupów np. ubrań czy książek w internecie. W przypadku takiego wymogu e-sklepu powinna nam się zapalić czerwona lampka.

Powinniśmy chronić wszelkie swoje dane, ale szczególnie nr PESEL, który nie jest potrzebny do zakupów w internecie

– mówi ekspert do spraw bezpieczeństwa w sieci – Bartłomiej Drozd.

Bartłomiej Drozd: Numer PESEL może służyć złodziejom do wyłudzeń np. pożyczek czy kredytów na nasze dane, nawet jeśli nie trafimy na oszustów, zostawiając dane osobowe w słabo chronionym miejscu, narażamy się na ryzyko wycieku, dlatego powinniśmy zwracać uwagę właśnie na ten fakt. Bez kontroli nad tym, gdzie zostawimy informację na nasz temat, trudno zadbać o ich bezpieczeństwo. Sytuacja już dawno wymknęła się spod kontroli. Ponad 80% Polaków nie wie, kto i gdzie przetwarza nasze dane osobowe.

Równocześnie niewielu z nas zadaje sobie trud, żeby zweryfikować, gdzie i w jaki sposób pozyskane w czasie zakupów informacje będą przetwarzane, ostrzega specjalista. Warto o tym pamiętać podczas sezonu na zakupu przedświąteczne w sieci. Częstochowianie nie podawajcie zbyt dużo danych podczas Cyber Monday czy każdych innych zakupów internetowych, w tej sprawie cyklicznie ostrzega też policja.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 lutego 2023