Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Zbudują Niebieski Azyl, czyli dom dla dorosłych osób z autyzmem

Facebook Twitter

Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Autyzmem zamierza wybudować dla swoich podopiecznych dom. Organizacja zbiera na ten cel środki. Mimo uzyskanej dotacji, brakuje jeszcze ponad 2 mln złotych.

Niebieski Azyl
Gabriela Dorożyńska, prezes Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Autyzmem

Niebieski Azyl planowany jest w powiecie kłobuckim, za kwotę ponad 8 milionów złotych

Gabriela Dorożyńska: Pozyskaliśmy dotację z PFRON na budowę Niebieskiego Azylu, domu, w którym będzie aż 12 wspomaganych samodzielnych mieszkań, w którym zamieszkają dorosłe osoby z autyzmem. Będzie to pierwsze tego typu miejsce w regionie, które da dorosłym osobą z autyzmem szansę na jak najbardziej samodzielne, bezpieczne życie, uwzględniające ich specyficzne potrzeby i ograniczenia, przy wsparciu specjalistycznej, przygotowanej kadry. Posiadamy już działkę, posiadamy już projekt architektoniczny i mamy nadzieję, że już w marcu, może w kwietniu na plac budowy wjedzie ciężki sprzęt.

Mówi Gabriela Dorożyńska, prezes Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Autyzmem.

Niebieski Azyl dla dorosłych osób z autyzmem

fot.fb/Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Autyzmem

Niebieski Azyl, czyli placówka w postaci domu dla dorosłych osób z autyzmem w Borowiance zabezpieczy na przyszłość 12 osób. Ma bowiem zawierać kilkanaście samodzielnych mieszkań:

Gabriela Dorożyńska: Każde mieszkanie będzie posiadało własny aneks kuchenny oraz własną łazienkę. W domu będą również przestrzenie wspólne, w których będą osoby zamieszkujące wspólnie spędzać czas, obchodzić święta. Będą również sale terapeutyczne. W tych mieszkaniach będą mogli zamieszkać z mieszkańcami, z niepełnosprawnościami również ich opiekunowie. W tych mieszkaniach mieszkają osoby z autyzmem, które nie są w stanie samodzielnie funkcjonować w społeczeństwie, które nie są w stanie samodzielnie utrzymać się również w mieszkaniu.

Do realizacji projektu brakuje jeszcze ponad 2 mln złotych, dlatego stowarzyszenie będzie gromadzić środki i zabiegać o wsparcie. Nasza rozmówczyni mówi, że los osób z autyzmem w dorosłym życiu musi być właściwie rozwiązany:

Gabriela Dorożyńska: Na ten moment osoby z autyzmem po zakończeniu edukacji pozostają pod opieką swoich starzejących się, często również niepełnosprawnych rodziców lub rodzeństwa, gdy tych rodziców nie ma. Niestety, kiedy ich opiekunowie nie są w stanie już nad nimi samodzielnie sprawować opieki, osoby te często trafiają do niedostosowanych do ich potrzeb DPS-ów, gdzie kończy się ich bezpieczne życie. Problemem w najbliższych latach będzie narastał, zakładam, że w następnych kilkunastu latach, kilkadziesiąt, być może kilkaset dorosłych osób z autyzmem będzie potrzebowało miejsca do życia niezależnego od swoich rodzin.

Dodaje prezes częstochowskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Autyzmem – Gabriela Dorożyńska.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj