Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Niebieski Azyl w Borowiance. Co z jego budową? Temat wraca przed Światowym Dniem Świadomości Autyzmu

Facebook Twitter

Wracamy do sprawy budowy Niebieskiego Azylu w Borowiance pod Częstochową. Ma to być miejsce dla dorosłych osób ze spektrum autyzmu. Przed przypadającym 2 kwietnia Światowym Dniem Świadomości Autyzmu, postanowiliśmy dopytać, co już udało się wywalczyć?

Niebieski Azyl w Borowiance
fot.mat.prasowe

Niebieski Azyl w Borowiance

W lutym ruszył plac budowy. Na pewno stowarzyszenie, które buduje dom, stara się wyłonić wykonawcę kolejnych etapów prac. Zdobyło też 6 mln zł dotacji z PFRON-u, ale jest jeszcze dużo pracy i środków do zebrania przed budowniczymi tej inwestycji:

Gabriela Dorożyńska: Kosztorys wskaźnikowy zakłada koszt 8,2 miliona. Pozostałe ponad 2 miliony musimy pozyskać własnymi siłami. Jest to kwota ogromna, dlatego chciałam się zwrócić do wszystkich osób, którym nie jest obojętny los osób z autyzmem, o wsparcie naszej inwestycji, bardzo prosimy o wpisanie w wyszukiwarkę nazwę Niebieski Azyl.

Asystenci osoby niepełnosprawnej

Warto wesprzeć wspomaganą społeczność mieszkaniową i budowę domu, gdzie za kilka lat ma zamieszkać 12 osób ze specjalnymi potrzebami, mówi Gabriela Dorożyńska:

Gabriela Dorożyńska: Będziemy również walczyć o dodatkowe dotacje, o pozyskanie dodatkowych środków z różnych źródeł, ponieważ jesteśmy zdeterminowani, aby ten dom powstał i aby już w styczniu 2027 roku mogli w nim zamieszkać pierwsi mieszkańcy. Zwracamy się do wszystkich właścicieli hurtowni materiałów budowlanych i materiałów wykończeniowych, również do osób, które mają kwalifikacje, mają czas, możliwości nas wesprzeć. Potrzebujemy również wolontariuszy.

Niebieski Azyl w Borowiance fot.fb/Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Autyzmem

Jak dodaje prezes Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Autyzmem, Niebieski Azyl ma być gotowy na 2027 rok. Będzie to kameralny dom, w którym podopieczni zamieszkają w bezpiecznych warunkach. Będą mieli zapewnioną pomoc w codziennych czynnościach, wsparcie w przygotowaniu posiłków, czy w atrakcyjnym spędzaniu czasu wolnego:

Gabriela Dorożyńska: Nasi podopieczni czekają. W tym domu zamieszka 12 osób, zgodnie z programem nie mogą być więcej. Każda z tych osób będzie miała osobny pokój z aneksem kuchennym z łazienką. Jest to przede wszystkim dobra wiadomość dla rodziców osób z autyzmem, które teraz z dużym niepokojem patrzą na życie swoich dzieci w obawie, co się z nimi stanie, gdy oni już nie będą mieli siły się nimi zajmować.

O projekcie mówiła w Radiu Jura – Gabriela Dorożyńska.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj