Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Żar leje się z nieba. Strażacy mają pełne ręce roboty

Facebook Twitter

Fala upałów przechodzi przez Polskę, coraz więcej pracy mają strażacy. W lasach jest sucho, o zaprószenie ognia nie trudno. W najbliższych dniach na terenie całego kraju ma zostać wprowadzony w lasach trzeci, najwyższy stopień zagrożenia.

fot. Pixabay

Ogień w takich warunkach rozprzestrzenia się błyskawicznie. Gdy sytuacja będzie się pogarszać nadleśniczowie mają prawo wprowadzić okresowy zakaz wstępu do lasu w celu zminimalizowania ryzyka pożaru:

Kamil Dzwonnik: W tym rok na terenie lasów w obszarze działania Częstochowskiej Komendy Straży Pożarnej wybuchły już 34 pożary lasów, ponadto gasiliśmy aż 511 pożarów suchych traw i nieużytków rolnych. Trwają wakacje, jest to czas zabawy i beztroskiego wypoczynku, jednak pamiętajmy, że odpowiednie zachowanie się i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa jest gwarancją spokojnego pobytu oraz uniknięcia sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu.

Jak mówi Kamil Dzwonnik rzecznik Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, strażacy ugasili już w tym roku blisko 600 pożarów traw i nieużytków rolnych, kilkadziesiąt razy wyjeżdżali też do gaszenia pożarów lasów w naszym regionie.

Zwłaszcza w czasie upałów nie możemy zapominać o podstawowych zasadach jakie muszą być przestrzegane na terenach leśnych

– dodaje rzecznik PSP w naszym mieście.

Kamil Dzwonnik: W lasach i na terenach śródleśnych, jak również w odległości 100 m od granicy lasu, zabronione jest rozniecanie ognia, poza miejscami wyznaczonymi oraz wypalanie pozostałości roślin. Będąc w parkach narodowych poruszajmy się tylko po wyznaczonych szlakach, nie wchodźmy na uprawy leśne i do młodników o wysokości 3 m. Częstym wykroczeniem jest też wjeżdżanie samochodami do lasu. Pamiętajmy, iż pojazdem można wjechać do lasu drogą leśną tylko wtedy, gdy jest ona wyraźnie oznaczona drogowskazami dopuszczającymi ruch. Wybierając się do lasu należy samochód pozostawić w miejscu oznaczonym jako parking lub miejsce postojowe.

Nie blokujmy samochodem wjazdu do lasu

– przestrzega mł. bryg. Kamil Dzwonnik – rzecznik komendy miejskiej PSP w Częstochowie. Drogi wjazdowe muszą być przejezdne dla leśników wykonujących swoje codzienne obowiązki, a w przypadku wybuchu pożaru, przejezdne dla ekip strażaków.

Pamiętajcie! Las płonie szybko, jego odnowienie wymaga pracy wielu pokoleń.

W przypadku zauważenia pożaru dzwoń pod 112 lub 998

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj