Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Śląscy strażacy przyłączają się do kampanii „Stop pożarom traw!”

Facebook Twitter

Śląscy strażacy przyłączają się do kampanii "Stop pożarom traw!", ostrzegają i przypominają u progu wiosny, że wypalanie łąk i nieużytków jest nie tylko szkodliwe ale też niebezpieczne oraz zabronione.

100-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Zrębicach Śląscy strażacy pożar domu w Kłomnicach, . Interwencje straży pożarnej
fot. Pixabay

Śląscy strażacy przyłączają się do kampanii „Stop pożarom traw!”

Od początku roku straż pożarna w woj. śląskim zanotowała 94 pożary traw i nieużytków rolnych. W ubiegłym roku w regionie doszło do prawie 1700 takich pożarów. Objęły one w sumie prawie 200 ha. To ogromna liczba, choć o wiele niższa niż jeszcze rok wcześniej. W 2022 było ich ponad 4300.

Rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach bryg. Aneta Gołębiowska przypomina, że przełom zimy i wiosny to okres, w którym strażacy notują dużą liczbę pożarów łąk i nieużytków. Za większość z nich odpowiadają ludzie, a ogień wzniecają celowo, mimo grożących im kar i apeli, które strażacy ponawiają co roku. Przyczyną jest często bezmyślność, a grozi za takie celowe wzniecanie ognia grzywna lub areszt. Stąd nowa odsłona kampanii „Stop pożarom traw!”.

Pamiętajmy, stanowią duże zagrożenie dla lasów sąsiadujących z nieużytkami, dla zwierzyny, owadów i dla mieszkańców. W ubiegłym sezonie w takich pożarach 14 osób zostało poszkodowanych, dwie poniosły śmierć.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj