Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Wybory samorządowe 2024: To były ważne wybory z udziałem ludzi, których znamy [SONDA]

Facebook Twitter

Mobilizowaliśmy się wczoraj nawzajem aby oddać swój głos, ale częstochowianie zauważyli, że wybory cieszyły się mniejszym zainteresowaniem niż te parlamentarne z października.

Wybory samorządowe 2024

Wybory samorządowe 2024

Wybory samorządowe 2024

W Częstochowie prawdopodobnie będziemy mieć drugą turę głosowania o fotel prezydenta miasta już 21 kwietnia. W dogrywce wyborów spotkają się urzędujący prezydent Krzysztof Matyjaszczyk z Lewicy i Monika Pohorecka z PiS. Czy podeszliśmy odpowiedzialnie do decydowania o naszym mieście? Pytaliśmy osoby przy urnach:

 Ja osobiście uważam, że świadomość w nas rośnie. Myślę, że te wybory jednak też będą istotne i też frekwencja będzie przyzwoita….

Wybory samorządowe 2024

Częstochowianie powiedzieli nam, że głosowanie w wyborach samorządowych mieli wpisane w kalendarz i niedzielne obowiązki. Oddając głos, szukali też znanych sobie kandydatów na listach:

Święty obowiązek jest głosować, ale nikogo nie zmusimy do niczego…

Sprawdzaliśmy z mieszkańcami podczas głosowania, dlaczego mniej chętnie idziemy do urn w wyborach samorządowych. Po październikowych wyborach parlamentarnych frekwencja w niedzielę 7 kwietnia wyraźnie spadła. Do godz. 17.00 wyniosła w naszym województwie nieco ponad 36%. W całym kraju przekroczyła jednak na koniec głosowania 50%:

To jest w ogóle ważna sprawa ten obowiązek obywatelski, więc z przyjemnością go wypełniamy…

Wybory samorządowe 2024

Nasi rozmówcy, którzy wzięli udział w głosowaniu, podkreślali wagę wyborów samorządowych. „Mamy możliwość sprawić, że naszymi przedstawicielami zostaną ludzie nam znani i których działania znamy…”, powiedzieli nam częstochowianie:

Najlepiej wybierać ludzi, których się zna osobiście, albo popiera się ich racje…

Opinie mieszkańców zebrał Mariusz Osyra. Obwodowe komisje wyborcze zaczęły podsumowywać głosy po godz. 21.00. W kolejności sumowania głosów najpierw jest: sejmik wojewódzki, potem kandydaci do rady powiatu – w Częstochowie nie mieliśmy tej karty do głosowania, następnie rady miasta i gmin, a na końcu wójt, burmistrz czy prezydent miasta. Państwowa Komisja Wyborcza podała, że liczenie głosów w wyborach samorządowych jest największym wyzwaniem, dlatego dane ze 100% obwodów poznamy prawdopodobnie dopiero w środę.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2024