Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Wraca Festiwal Czytaj. Wrześniowa impreza upamiętni też jej pomysłodawcę (13-17.09)

Facebook Twitter

Festiwal Dekonstrukcji Słowa wraca we wrześniu. Nie mogło zabraknąć kolejnej edycji mimo, że miłośnicy literatury przygotowują go bez głównego organizatora - Adama Florczyka. Poświęcają mu też specjalną oprawę graficzną tegorocznej imprezy i pamiętają o jednym z pomysłodawców "Czytaja".

Festiwal Czytaj
Fot. facebook.com/czytaj

Festiwal Czytaj – kolejna edycja wkrótce

Jak mówi Sylwia Góra z ekipy przygotowującej to wydarzenie, największy festiwal literacki w Częstochowie potrwa tym razem 5 dni:

Sylwia Góra: To była ta pierwsza myśl tuż po dokończeniu tamtej poprzedniej, trudnej dla nas bardzo edycji festiwalowej – co dalej? Adam Florczyk, który ten festiwal wymyślił, tworzył z Agnieszką Batorek na początku często do szerszego grona powiadał, że siła tego festiwalu polega też na tym, żeby ten festiwal dalej trwał. W samej nazwie festiwalu, czyli wszędzie, gdzie festiwal dekonstrukcji słowa czytaj, pojawia się litera A, a jak Adam oczywiście – my z tej litery zrezygnowaliśmy jako ten oczywisty brak, który wszyscy odczuwamy, nie tylko my straciliśmy przecież przyjaciela. Dla wielu osób Adam był bardzo ważną osobą.

Między 13 a 17 września nie zabraknie dużych nazwisk: Filip Springer, Maria Peszek, Tomasz Patora, Emilia Padoł, Krzysztof Niedźwiecki. To spotkania autorskie, wystawy, koncerty, gra miejska, taperka filmowa i wiele innych propozycji:

Sylwia Góra: Spotkania autorskie, czyli coś najbardziej klasycznego, co jednak bardzo lubimy to spotkanie, podpis, zamienienie kilku zdań. Otworzymy tak mocno Festiwal. 13. będą to „Chłopki” Joanny Kuciel-Frydryszak, to jest książka, która robi ostatnio zawrotną karierę. Jednocześnie będzie jeszcze taka debata właśnie o literaturze young adult. Spotkanie z literaturą gatunkową, w tym roku Jędrzej Pasierski jeśli chodzi o kryminał. Takie spotkanie nieoczywiste – mam tu na myśli Marię Peszek. Proszę nie oczekiwać koncertu. Tym razem porozmawiamy o literaturze, a właściwie trochę o życiu, emocjach. Rozmowa Marii Peszek z ojcem.

Dla festiwalu Czytaj! gościnna jest jak zawsze Biblioteka Miejska, impreza zawita też do pubu Szafa Gra, w OKF-ie czy w Muzeum Częstochowskim. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne:

Sylwia Góra: Bardzo dużo wydarzeń, przede wszystkim spotkań autorskich będzie w tym roku w Bibliotece Publicznej w Częstochowie spotkanie z Marią Peszek , gościnnie OKF, mamy Muzeum Częstochowskie. A jeśli chodzi o wystawę i spotkanie z Emilią Padół i jej zaprzyjaźniony klub Papież koncertowo i też taki secret event. Startujemy w bibliotece 13. Kończymy 17. W okresie zapraszamy! Można przychodzić absolutnie na wszystkie wydarzenia, można na wybrane. Zapraszajcie swoich znajomych również spoza Częstochowy.

Warto wybrać konkretne propozycje i przyjść odpowiednio wcześniej, podpowiadają organizatorzy, aby zarezerwować dla siebie miejsce. Mówiła o tym w Radiu Jura Sylwia Góra. O szczegółach na profilu Facebookowym Czytaj! i stronie festiwalczytaj.pl.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 grudnia 2023