Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Włamywacze na terenie powiatu kłobuckiego. Policja apeluje o czujność

Facebook Twitter

O czujność apeluje kłobucka policja, a chodzi o przypadki kolejnych włamań do domów i mieszkań. W ostatnich dniach mundurowi odnotowali wzrost tego typu przestępstw. 

policja, święta, Włamywacze na terenie powiatu kłobuckiego
Fot. klobuck.policja.gov.pl

Włamywacze na terenie powiatu kłobuckiego

Policjanci z Kłobucka interweniowali kilkukrotnie. Scenariusz zazwyczaj jest te sam. Włamywacze, wykorzystując nieobecność mieszkańców , dostają się do środka domu poprzez wyłamanie okien lub drzwi balkonowych/tarasowych. Potem plądrują mieszkanie, i wynoszą z niego przeważnie to co najcenniejsze, głównie pieniądze i biżuterię. Próbę włamania, przestępcy poprzedzają krótkotrwałą obserwacją domu. Mundurowi ostrzegają i apelują o ostrożność, warto- jeśli planujemy wyjechać z domu na kilka dni, poprosić sąsiada o zachowanie czujności i zwrócenie uwagi czy obok naszego domu nie „kręci” się ktoś nieznajomy.

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Jak pokrzyżować plany włamywaczom?

W celu uniknięcia utraty pieniędzy, biżuterii, dokumentów i innych cennych przedmiotów bezwzględnie należy przestrzegać kilka prostych zasad

  • Unikaj przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii, aby nie kusić złodzieja warto zdeponować je w banku.
  • Zapisz marki i typy posiadanych urządzeń, ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne wartościowych przedmiotów (telefon, laptop, kamera, aparat fotograficzny). Te, które nie posiadają numerów, oznacz swoimi inicjałami lub na przykład numerem telefonu albo datą urodzenia, sporządź dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów (biżuteria, zegarki, antyki) – w przypadku kradzieży lub zagubienia łatwiej będzie można je rozpoznać i udowodnić, że są naszą własnością.
  • Zamontuj system alarmowy, który w znacznym stopniu zniechęci sprawcę do działania i włączaj go zawsze na noc i gdy wychodzisz z domu.
  • Równolegle z zabezpieczeniem mieszkania w zamki, alarmy, podwójne drzwi nie zapomnij o jego ubezpieczeniu w firmie ubezpieczeniowej, aby w przypadku włamania zrekompensować poniesione straty.
  • Najbardziej narażone na włamania poprzez drzwi balkonowe są mieszkania umieszczone na parterze. Warto pomyśleć o zamontowaniu w nich dodatkowych zabezpieczeń – rolet antywłamaniowych, krat, dobrych klamek czy zasuwek. Wychodząc z domu zamknij wszystkie okna i drzwi, także piwniczne i inne, przez które można dostać się do mieszkania.

Najlepszym zabezpieczeniem domu lub mieszkania jest życzliwy sąsiad. Poznaj swojego sąsiada. Dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom, czy kradzieżom. Porozmawiaj z Twoim sąsiadem o bezpieczeństwie w Waszym miejscu zamieszkania, ustalcie, jak zachować „sąsiedzką czujność”.

Policjanci bardzo wnikliwie prowadzą każdą zgłoszoną sprawę. Dużym utrudnieniem jest jednak brak świadków i czas, który upływa od zdarzenia do zgłoszenia przestępstwa. Pamiętajmy, że natychmiastowe zgłoszenie o włamaniu, nawet telefoniczne o każdej porze, daje szanse na wykrycie sprawcy. Wszelkie informacje mogące doprowadzić do ujęcia sprawców i przywrócenia spokoju mieszkańców powiatu można kierować (nawet anonimowo) pod numery telefonów 997 lub 112.

Najlepszą ochroną przed złodziejem jest nasza czujność i rozwaga, a także wzajemna pomoc sąsiedzka!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj