StartWiadomości

Wieczorne zwiedzanie Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach

Repliki karabinu (typu Mauser K98k), którego używano podczas powstań śląskich, powojenny mundur jednej z organizacji powstańczych, oryginalna mapa z około 1922 roku oraz pokazy tańców, które królowały na parkietach II RP prezentowane w niezwykłej scenerii dawnej sali balowej – to tylko niektóre z zaplanowanych atrakcji. W tym roku akcja odbywa się w niezwykłym czasie, bowiem w 95. rocznicę powrotu części Górnego Śląska do Macierzy. Początek zwiedzania o godzinie 17-ej.

Właśnie 20 czerwca 1922 roku polska kawaleria przekroczyła granicę przebiegającą opodal Sosnowca i ruszyła ulicami Katowic w stronę rynku. Wojska były radośnie witane przez tłumy mieszkańców, wśród których był ówczesny wojewoda śląski Józef Rymer. Jak dokładnie wyglądał ten moment będzie można się przekonać już w najbliższą sobotę, 24 czerwca, w Piekarach Śląskich.

Wspomniane uroczystości rozpoczną się o godz. 10.30 inscenizacją historyczną z 1922 roku w ramach obchodów 95. rocznicy powrotu części Górnego Śląska do Macierzy. Pół godziny później odprawiona zostanie msza święta polowa z udziałem pocztów sztandarowych, żołnierzy z 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu, grup rekonstrukcyjnych oraz chóru i Orkiestry Wojskowej z Bytomia. W samo południe nastąpi część oficjalna wraz z wciągnięciem flagi polskiej na maszt, odśpiewaniem hymnu oraz okolicznościowymi wystąpieniami. Po defiladzie nie zabraknie musztry paradnej Orkiestry Wojskowej z Bytomia oraz Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. O godz. 15.00 na terenie wokół Kopca rozpocznie się piknik militarny z rozmaitymi atrakcjami, które ucieszą całe rodziny.

O godz. 17.00 każdy, kto jest ciekawy, jak wygląda współczesny gabinet wojewody śląskiego, będzie mógł się przekonać, bo w ramach „Wieczornego Zwiedzania Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego” otwarte będą drzwi do najciekawszych miejsc jednego z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych obiektów w panoramie Katowic. Tutaj również czeka na zwiedzających moc atrakcji i ciekawostek. Ile waży ogromny żyrandol w westybulu? Ile kilometrów korytarzy łączy cały budynek? Ile urząd liczy sobie okien i pomieszczeń? – na te m.in pytania chętnie odpowiedzą przewodnicy, którzy będą czekać na mieszkańców.

Zostaw komentarz