Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Weekend z kulturą żydowską w Lelowie, czyli wraca doroczne święto. Start w piątek

Facebook Twitter

W Lelowie rozpoczyna się doroczne święto, które przyciąga do małej miejscowości w powiecie częstochowskim, tłumy przyjezdnych zainteresowanych kulturą żydowską. Co w tej edycji "Święta Ciulimu i Czulentu”?

fot. lelow.pl

Przed nami XIX odsłona Festiwalu Kultury Polskiej i Żydowskiej, które rozpoczyna się dzisiaj (19.08) i potrwa cały weekend. Aż do niedzieli w Lelowie liczne wydarzenia, m.in. w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury. Tam polecamy projekcję filmu “Oficer i szpieg” w reżyserii Romana Polańskiego oraz wystawę fotograficzną Dariusza Gawrońskiego, dotyczy oczywiście “Chasydów w Lelowie”, którzy rok rocznie zbierają się nad grobem cadyka Dawida Bidermana.

Oficjalne otwarcie święta zaplanowano jednak na sobotę o godz. 16:00. Tego dnia odbędą się m.in. koncerty grupy Elektryczne Gitary z Kubą Sienkiewiczem na czele oraz Zespołu Pieśni i Tańca “Śląsk”. Z kolei uroczyste zapalenie menory będzie miało miejsce w niedzielę o 15:00. Zarówno sobotnie jak i niedzielne wydarzenie organizatorzy polecają z uwagi na wielu odwiedzających Lelów na stadionie przy ul. Sportowej. W programie nie zabraknie imprez także towarzyszących. Organizatorzy zapraszają na wystawy, warsztaty oraz pokazy tańca żydowskiego. Zaplanowano również oprowadzanie po ohelu i synagodze.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj