Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

W Rędzinach jest bezpieczniej, ale tylko w centrum. Potrzebne dalsze inwestycje – przekonuje wójt gminy

Facebook Twitter

Jest bezpieczniej - przyznają władze lokalne, a ruch został spowolniony. Nie kończy się jednak walka o poprawę jakości życia mieszkańców Rędzin, przez gminę wciąż przejeżdżają ogromne potoki samochodów.

Na razie poprzez korekty organizacji ruchu, zarządca wyeliminował główne drogowe niebezpieczeństwa:

Nasze rozmowy z Generalną Dyrekcją Dróg cały czas się toczą, jeżeli chodzi o poprawę bezpieczeństwa na DK91. Kilka nieszczęśliwych zdarzeń medialnie obiegły Polskę. Doprowadziły do tego, że Generalna Dyrekcja Dróg zauważyła potrzebę szybszej reakcji. Udało się tutaj w pewnym stopniu doprowadzić do poprawy bezpieczeństwa – namalowanie wysepek, przeniesienia przejścia dla pieszych przy gminie, przeniesienie przystanku autobusowego, zlikwidowanie miejsca parkingowego.

Jak mówi wójt Paweł Militowski, w Rędzinach na odcinku około 2 kilometrów wyznaczono lewoskręty, które nie będą spiętrzać ruchu samochodów. Na jezdni zbudowany został azyl. Do zmian przyzwyczajają się kierowcy i piesi w okolicy Urzędu Gminy. Te prace trwały od sierpnia, a zapowiadana jest ich kontynuacja, także w sąsiednich Rudnikach:

Prace jeszcze będą miały miejsce. Na razie mamy na odcinku od granicy Częstochowy prawie do kościoła w Rędzinach. Prace będą teraz postępować pod kościołem w Rędzinach w stronę Rędzin-Osiedle, w Rudnikach na wysokości „Lipówka” ma być też poprawa bezpieczeństwa zorganizowana na przejściu dla pieszych – będzie ono doświetlone, będzie zamontowana sygnalizacja, że to przejście się tam znajduje, więc ta poprawa bezpieczeństwa niewątpliwie na naszym terenie jest.

Jak dodaje Paweł Militowski, teraz samorząd czeka, że dalsze działania drogowe pomogą uniknąć niebezpiecznych zdarzeń. Trzeba zasadniczy ruch tranzytowy wyprowadzić z centrum miejscowości. Czy receptą na to będzie obwodnica?

Problem, który został zauważony na DK91, jest rozwiązany. Jest poprawa bezpieczeństwa, ale nie eliminuje zagrożenia w postaci dużej ilości samochodów, pojazdów poruszających się główną drogą, ale też przez teren zabudowany. Obwodnica na terenie naszej gminy jest raczej mało możliwa, bardziej przebieg nowej drogi krajowej Dk91 od przyszłego węzła na gierkówce, którego ruch miąłby doprowadzić do rozbicia go na drogę wojewódzką, u nas w stronę Rędzin.

O bezpieczeństwie ruchu w gminie na północ od Częstochowy mówił wójt Rędzin – Paweł Militowski.

Fot. redziny.pl

Podobne tematy

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 9 grudnia 2021