Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

W przygotowaniach do świąt tracimy czujność. Na zachowanie ostrożności namawia Straż Pożarna

Facebook Twitter

Do świąt coraz mniej czasu. Przezornym trzeba być w trakcie zakupów, przygotowań świątecznych, a ostrożność powinniśmy zachować na każdym kroku: dekorując posesje w lampki czy przygotowując potrawy w kuchni.

Mocne zadymienie w rejonie Lisińca Mocno wieje w Częstochowie pożar domu w Kłomnicach Kilkanaście interwencji strażaków

W tym okresie dochodzi częściej niż zwykle do pożarów w domach i mieszkaniach, przypomina o tym Straż Pożarna w Częstochowie:

Kamil Dzwonnik: Najczęściej do pożarów w tym czasie dochodzi z nierozwagi, pospiechu lub zaniedbań. Przygotowując świąteczne potrawy nie należy pozostawiać ich bez nadzoru na włączonym gazie, czy też kuchence elektrycznej. Do pożaru może dojść ze względu na przeciążenie instalacji elektrycznej spowodowane włączeniem nadmiernej ilości odbiorników elektrycznych. Zwyczajnie tracimy czujność tam gdzie czujemy się bezpieczni i bagatelizujemy zagrożenia.

Na często przeciążonych instalacjach dochodzi do usterek. Winne może być nawet oświetlenie domu, choinkowe lampki kiepskiej jakości czy liczne dekoracje w ogrodzie podpięte do przedłużaczy czy do gniazdek. Miejmy to wszystko na uwadze, apeluje rzecznik Miejskiej Komendy Straży Pożarnej:

Kamil Dzwonnik: Dekorując świątecznymi ozdobami, lampkami mieszkania czy domy też musimy mieć na uwadze bezpieczeństwo. Zewnętrzne oświetlenie może okazać się niebezpieczne w przypadku gdy nie jest przystosowane do używania w warunkach zewnętrznych. Kolorowe lampki, które nie mają odpowiedniej izolacji mogą po namoknięciu na deszczu czy też śniegu spowodować zwarcie instalacji elektrycznej bądź porażenie prądem. Drzewko choinkowe, pamiętajmy by ustawić w naszym domu w bezpiecznej odległości od kominków, czy pieców. Zarówno naturalna jak i sztuczna choinka jest materiałem palnym. Na choinkach nie należy umieszczać świeczek palących się naturalnym ogniem.

– przestrzega mł. bryg. Kamil Dzwonnik z częstochowskiej Straży Pożarnej. Pilnujmy się wzajemnie, warto podpowiadać sobie też sąsiedzkie rozwiązania. Choćby po by nie doszło do pożaru na skutek nadmiernego rozświetlenia domów i podwórek:

Kamil Dzwonnik: Zaznaczyć należy również, że dom – co do zasady – jest miejscem, w którym czujemy się bezpiecznie, a właśnie tam corocznie odnotowujemy największą liczbę ofiar pożarów. Zbliżający się okres świąteczny spowoduje, iż niektórzy w pędzie przygotowań czy świętowania zapomną o rzeczywistości. Stosując się do wskazówek, tegoroczna zima z pewnością będzie przyjemna i bezpieczna.

– informował rzecznik strażaków. Uważajmy też dogrzewając mieszkania, trzeba pamiętać o dobrej wentylacji i używać tylko sprawnych urządzeń.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 lipca 2024