Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

W Gnaszynie oddano hołd pomordowanym w czasie wojny przez hitlerowców [FOTO]

Facebook Twitter

W Gnaszynie oddano hołd pomordowanym w czasie wojny. Wyjątkowa patriotyczno-historyczna uroczystość odbyła się u zbiegu ulic 10 Zakładników i Rzepakowej.

Fot. czestochowa.pl

W Gnaszynie oddano hołd pomordowanym w czasie wojny przez hitlerowców

79 lat temu hitlerowscy okupanci na oczach tutejszej społeczności zamordowali 10 Polaków. Mężczyźni zostali powieszeni w akcie zemsty za to, że nikt z miejscowej społeczności nie wskazał Niemcom osób udzielających pomocy polskiemu ruchowi oporu. Częstochowa oddała hołd tym ofiarom, przed pamiątkową tablicą i krzyżem złożono wiązanki oraz zapalono znicze.

Uroczystość, którą poprzedziła msza w kościele pw. Przemienienia Pańskiego, przygotowali Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Częstochowie, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6 oraz Urząd Miasta.

Fot. czestochowa.pl

Upamiętnione wydarzenie jest jednym z licznych przykładów okrucieństwa, jakie ze strony hitlerowców dotykało zwykłe Polki i Polaków. 24 kwietnia 1944 roku, około godz. 10, Niemcy przywieźli do Gnaszyna 10 mężczyzn, prawdopodobnie więzionych wcześniej w Lublińcu. Na wzgórzu ustawili szubienicę. Spędzono na miejsce ok. 2 tys. osób z tej i innych miejscowości (Gnaszyn nie był wówczas jeszcze dzielnicą Częstochowy) – nikt z tłumu nie znał tych 10 mężczyzn. Egzekucją kierował szef mundurowej policji w Blachowni Mathias Christiansen, który przed zbrodnią oświadczył, że kto nie podporządkuje się niemieckim zarządzeniom, podzieli los zakładników. Mężczyźni zostali powieszeni w akcie zemsty za to, że nikt z miejscowej społeczności nie wskazał Niemcom osób udzielających pomocy polskiemu ruchowi oporu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 lutego 2024