Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Urząd Miasta uruchamia projekt teleopieki medycznej

Facebook Twitter

Dobre informacje dla częstochowskich seniorów ma też Urząd Miasta. Uruchamia ulepszony projekt teleopieki medycznej. Ma to być bezpłatne wsparcie. Rusza nabór do projektu zdalnych usług pod hasłem „W ochronie zdrowia i życia".

Będzie mogło skorzystać 300 samotnych i nie w pełni samodzielnych osób powyżej 65 roku życia z terenu miasta. To wsparcie w pierwszej kolejności przeznaczone będzie dla osób świeżo zdiagnozowanych w zakresie chorób układu krążenia, serca, czy cukrzycy. Projekt potrwa do końca 2022 roku.

Bezpłatna teleopieka dla częstochowskich seniorów. Rusza nabór do projektu zdalnych usług opieki medycznej i społecznej „W ochronie zdrowia i życia”. M.in. trzysta osób wymagających szczególnej opieki zostanie wyposażonych w urządzenia, które mają monitorować zdrowie oraz zwiększyć poczucie bezpieczeństwa; będzie także można 24 h na dobę konsultować się z medykami. To jednak nie wszystko..

Te dodatkowe usługi to badania przesiewowe dla seniorów szczególnie narażonych czy zagrożonych chorobą Alzheimera, Parkinsona, też zdalne poradnictwo psychologiczne, to też monitorowanie za pośrednictwem zdalnego EKG czy też poziomu cukru, także Ci nasi seniorzy częstochowscy i nie tylko częstochowscy, ale też z całego regionu będą naprawdę dobrze zaopiekowani. 

zapewnia prezydent Częstochowy – Krzysztof Matyjaszczyk. Budżet projektu to blisko 4,5 mln zł, z czego 4,2 mln zł pochodzi ze środków europejskich. Projekt szczególnie jest dedykowany osobom samotnym:

Wiemy, że szczególnie teraz w czasie pandemii ilość rozmów z psychologiem drastycznie wręcz wzrosła, ponieważ zostali mocno odseparowani od pozostałych członków rodziny, od opiekunek, które często gdzieś tam prywatnie wcześniej były a teraz się wystraszyły i przestały przychodzić, także rzeczywiście tutaj te poradnictwo psychologiczne bardzo mocno nam wzrosło, więc wiemy, że projekt na pewno w tym zakresie będzie pomagał. 

dodaje Marta Kozłowska – dyrektor ds. rozwoju Stowarzyszenia EBIassociation- jednego z partnerów projektu. Teleopieka będzie prowadzona do końca 2022 r. W ramach projektu będzie można zgłaszać przeróżne dolegliwości.

W naszym centrum telemedycznym przez 24 godziny dyżurują ratownicy medyczni, interniści i kardiolodzy. W zależności od tego, jaką potrzebę zgłosi senior ona będzie zaopiekowana od razu, tzn. telekonsultantka czy teleopiekunka z Centrum Teleopieki przełączy połączenie od razu do centrum telemedycznego, gdzie od razu senior będzie zaopiekowany, czyli mamy bezpośredni kontakt z personelem medycznym. W godzinach nocnych jest to zawsze ratownik medyczny, który jest w stanie w pierwszej linii odpowiedzieć na wszelkie wątpliwości – taki jest jego zawód, czyli ocenić ten stan pacjenta i podjąć adekwatne do sytuacji działania. W tle zawsze jest lekarz, czyli zawsze może konsultować pacjenta lekarz. 

Uczestnicy projektu zostaną wyposażani m.in. w tzw. „domowe EKG”:

Jego wiarygodność na poziomie zaburzeń rytmu serca jest równe temu, które wykonujecie Państwo w przychodni, czyli jego wiarygodność medyczna jest identyczna. Ma mniej odprowadzeń, jest mniejsze, jest zdalne tzn., że senior poprzez włączenie tego serduszka online od razu wysyła badanie do centrum telemedycznego. Jest tutaj numer do centrum telemedycznego, może się w każdej chwili – niedziela, Sylwester, Boże Narodzenie, środek nocy – połączyć z centrum i tam zawsze po drugiej stronie jest specjalista – ratownik medyczny, kardiolog, internista, który te badnie przeanalizuje i będzie w stanie zareagować, czyli wezwać karetkę, umiarowić pacjenta, jeżeli mamy problemy z zaburzeniem rytmu serca, umiarowić ciśnienie, jeżeli jest potrzeba. 

Mówiła Marzena Krawiec z Telemedycyny Polska S.A, partnera projektu. Projekt jest twórczą kontynuacją projektu „Bezpiecznie we własnym domu – usługi teleopiekuńcze…”, który był realizowany przez dwa lata do 2019 r. Wówczas wsparciem objęto 200 mieszkanek i mieszkańców Częstochowy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj