Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Uniwersytet im. Jana Długosza zapowiada remont w swoim akademiku

Facebook Twitter

5 mln złotych z Ministerstwa Edukacji i Nauki pozwoli przede wszystkim na poprawę warunków sanitarnych w "Skrzacie". Domy studenckie obwarowano przepisami w dobie pandemii, dlatego kanclerz UJD Marię Róg pytaliśmy jak aktualnie funkcjonuje akademik?

Czy kwaterowani są bez przeszkód studenci?

Głównie, jeżeli chodzi o studentów i doktorantów, wszystkie obostrzenia postaraliśmy się zastosować. Jest kamera termowizyjna, która bada temperaturę każdego wchodzącego, są wydzielone na parterze izolatki dla osób, które ewentualnie byłyby z podejrzeniem i kwaterujemy głównie studentów pojedynczo, chyba że jest to rodzina, małżeństwo to wtedy w pokoju 2-osobowym. 

Trwające problemy z koronawirusem sprawiły, że studiowanie odbywało się głównie zdalnie, a studenci zrezygnowali z miejsc. Skrzat wypełnił się tylko częściowo…

Słabo – 30% bym najwyżej powiedziała. Dużo w tym semestrze było pracy zdalnej. Są oczywiście zajęcia laboratoryjne i za zgodą pani rektor dopuszczane było, żeby odbywali te zajęcia typowo laboratoryjne czy badania naukowe, w których uczestniczyli studenci, więc to jest głównie dla nich. Przy tych wszystkich obostrzeniach jak do tej pory nie mamy żadnego ośrodka zakażeń także wyjątkowo jest to pilnowane.

Tymczasem od początku roku prace związane z remontem akademika. Powstaną dodatkowe toalety, łazienki, prysznice…

Już otrzymaliśmy decyzję, podpisaliśmy już umowę z ministerstwem, są prowadzone prace projektowe. Myślę, że na początku drugiego kwartału przystąpimy do robót budowlanych. Muszą one być poprzedzone procedurą przetargową na wybór wykonawcy robót budowlanych i zrealizujemy je do końca roku i rozliczymy się do końca roku 2021.

Dotacja ministerialna wynosi dokładnie 4,880 miliona złotych, a z uczelnianej kasy władze UJD przeznaczą na remont 520 tys. zł. Informowała nas kanclerz uczelni Maria Róg.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 lipca 2021