Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Ukraina chciałaby wstąpić do Unii Europejskiej. Delegacja z Chmielnickiego sprawdzała, jak korzystamy z członkostwa

Facebook Twitter

Częstochowa gościła delegację z ukraińskiego miasta Chmielnicki. Ukraińcy odwiedzają w tym miesiącu wiele instytucji europejskich. Na trasie, po Częstochowie są Drezno, Strasburg, Stuttgart, Wiedeń oraz znów Polska i Kraków.

Ukraina
Fot. czestochowa.pl

Ukraina chciałaby wstąpić do Unii Europejskiej

Wycieczka obejmuje bogaty program edukacyjno-kulturalny i potrwa do 19 października. Goście to laureaci konkursu związanego z Nagrodą Europy.

Ryszard Stefaniak: Przede wszystkim zobaczą, jak Częstochowa zmieniła się korzystając właśnie ze środków europejskich, dlatego że w czasie spotkania mogli zapoznać się z prezentacją ukazującą wpływ środków europejskich na rozwój naszego miasta od pierwszej perspektywy, poprzez tę ostatnią i nową – programowaną, co zamierzamy zrobić w sferze infrastruktury drogowej, ochrony środowiska, w sferze edukacji

– o tym, czego jej uczestnicy mogli się dowiedzieć dzięki wizycie w naszym mieście, mówił zastępca prezydenta miasta Ryszard Stefaniak. Wizyta w europejskich miastach jest ważna z punktu widzenia starań Ukrainy o dołączenie do Unii:

Ryszard Stefaniak: Gościmy młodzież, która odbywa wizytę studyjną po Unii Europejskiej, będzie dowiadywać się, czym jest Unia Europejska, jakie przynosi korzyści należącym do niej członkom i jak można zdobywać fundusze na rozwój, jak Unia Europejska wpływa na poprawę jakości życia. Miejmy nadzieję, że ci młodzi ludzie zobaczą, jak wielkie znaczenie może mieć przynależność do wspólnoty, do tego, aby zmienić swoje kraje, czyli przede wszystkim na lepsze do życia dla ludzi.

Fot. czestochowa.pl

Nasz samorząd rozwija współpracę z ukraińskim miastem Chmielnicki od kilku lat

Odbywa się w ramach Stowarzyszenia Miast Laureatów Nagrody Europy. To kolejne obok Humania, Berdyczowa czy Winnicy ukraińskie miasto, z którym zacieśniamy współpracę. Delegacja dowiedziała się np. w jaki sposób Częstochowa korzysta z funduszy europejskich:

Marzena Cupriak–Wagner: Nasze partnerstwo w ramach Stowarzyszenia Miast Laureatów Nagrody Europy przełożyło się również na pomoc dla Chmielnickiego wtedy, kiedy miasto najbardziej tego potrzebowało, czyli po wybuchu wojny w Ukrainie. Przekazywane były transporty z darami z przeznaczeniem dla Chmielnickiego. Przekazane zostały autobusy na potrzeby tamtejszego miasta i pozostajemy w bliskim kontakcie. I jak tylko są możliwości i są potrzeby ze strony ukraińskiej, to staramy się zawsze odpowiadać

– podsumowuje Marzena Cupriak–Wagner z referatu współpracy zagranicznej i turystyki z częstochowskiego magistratu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 lutego 2024