Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Turki w Koziegłówkach, czyli wyjątkowa lokalna tradycja. Polecamy na święta

Facebook Twitter

Turki w Koziegłówkach to ponadczasowa tradycja. Przed Wielkanocą udaliśmy się pod Częstochowę, aby poszukać oryginalnych, typowych dla naszego regionu tradycji świątecznych.

Wielkanoc 2024 Turki w Koziegłówkach
fot.turki-kozieglowki.pl

Turki w Koziegłówkach

Jeżeli w święta będziecie w tym rejonie, zobaczcie koniecznie tradycję wielkanocną, pielęgnowaną od pokoleń w Sanktuarium św. Antoniego:

Ewelina Mędrala-Młyńska: To, co nas wyróżnia, to np. zwyczaj Turków z Koziegłówek. Jest to grupa mężczyzn, która pilnuje grobu Jezusa od Wielkiego Piątku do Rezurekcji i podczas zmartwychwstania, kiedy ksiądz ogłasza, że ”Oto Chrystus zmartwychwstał”, Trukowie na znak strachu, zaniepokojenia, upadają na podłogę w kościele. Myślę, że jest to zwyczaj wart odnotowania, zobaczenia.

Jak mówi Ewelina Mędrala-Młyńska z Muzeum Częstochowskiego, część z wielkanocnych tradycji zanika, a inne są unikatowe na tyle, że pojawiają się w pojedynczych lokalizacjach. Turki są znane też w Leżajsku na Podkarpaciu. My polecamy ten zwyczaj i barwne przebrania w Koziegłówkach:

Ewelina Mędrala-Młyńska: Mogę z tego miejsca zaprosić serdecznie na Rezurekcję do parafii w Koziegłówkach. Ponieważ mężczyźni są przebrani niezwykle barwnie, niezwykle ciekawie i często zaskakująco i jest to tradycja, która tak naprawdę przetrwała wieki i ciągle starają się ją kultywować, przekazywać z pokolenia na pokolenie.

Jak dodaje etnograf z Muzeum Częstochowskiego – Ewelina Mędrala-Młyńska, Turki w Koziegłówkach to tradycja pielęgnowana od czasów Jana III Sobieskiego.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj