Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Tęczowa aureola obraża czy nie? W prokuraturze wraca temat po ostatnim Marszu Równości

Facebook Twitter

Do Prokuratury Rejonowej Częstochowa-Północ wpłynęło doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa poprzez obrazę uczuć religijnych. Chodzi o publiczne prezentowanie na Marszu Równości 12 sierpnia wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej w tęczowej aureoli. 

Tęczowa aureola
Fot. Pixabay

Tęczowa aureola obraża czy nie?

Sprawa wraca, ale chodzi o zupełnie inny tegoroczny incydent, chociaż podobnym doniesieniem prokuratura zajmowała się już w 2019 roku. Wówczas osoby, które podczas Marszu Równości w Częstochowie niosły analogiczny wizerunek nie dopuściły się przestępstwa obrazy uczuć religijnych. Tak uznała za pierwszym razem częstochowska prokuratura, umarzając postępowanie w tej sprawie. Potem po zaskarżeniu decyzji, śledczy uznali, że doszło jednak do obrazy uczuć religijnych i oskarżono jedną osobę.

Kilka doniesień pochodziło od osób, które obserwowały marsz i poczuły się urażone zachowaniem organizatorów i uczestników zgromadzenia, podobne zgłoszenia odnotowano i teraz. Dwa lata temu równie duże kontrowersje wywołała niesiona przez manifestantów flaga z godłem przerobionym w tęczowe barwy.

Art. 196 KK stanowi, że:

Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj