Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Straż pożarna przestrzega: Ostrożnie z ogniem, bardzo sucho w lasach

Facebook Twitter

Utrzymuje się najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach. Przez długi okres było bardzo sucho, dlatego ostatnie niewielkie opady nie są w stanie zmienić tej sytuacji, ostrzega częstochowska Straż Pożarna.

Piroman z Lisowa

Ostrożnie z ogniem, bardzo sucho w lasach

Większych pożarów lasu na razie udało się uniknąć:

Kamil Dzwonnik: W roku 2023 do tej pory interweniowaliśmy przy trzech pożarach lasów. Natomiast za cały zeszły rok 2022 odnotowaliśmy 41 takich zdarzeń pożarów na terenach leśnych. Natomiast generalnie mówiąc o roku bieżącym, 2023, to widzimy dość mocny spadek ogółu interwencji, w tym w szczególności zdarzeń pożarowych, bo ponad 50% mniej w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. W sumie na terenie Częstochowy i powiatu częstochowskiego 375 pożarów do tej pory powstało, a w roku 2022 w tym okresie już mieliśmy ich prawie 800.

Jak mówi brygadier Kamil Dzwonnik z komendy miejskiej PSP wyjątkowo suchy stan ściółki mamy zarówno w Częstochowie jak i w całym powiecie, dlatego podczas wypadów do lasu potrzebna jest szczególna ostrożność. Przyczyną powstawania ognia najczęściej jest nieostrożność człowieka.

Kamil Dzwonnik: Generalnie jeżeli chodzi o pożary suchych traw, nieużytków czy pożary terenów leśnych, które często są właśnie następstwem wypalania suchych traw i nieużytków rolniczych, to ponad 90% zdarzeń spowodowanych jest właśnie przez bezmyślne działanie człowieka. To właśnie człowiek stoi za tymi pożarami. Tak naprawdę samo nic się nie dzieje. Nie mówię już tutaj o celowych, złośliwych działaniach, bo i takie również powstają, ale właśnie wypalanie wierzchniej warstwy gleby, pozostałości roślinnych, rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi.

Różne nieodpowiedzialne działania człowieka mogą doprowadzić do pożaru lasu: porzucanie śmieci, palenie ognisk, czy niedopałki papierosa mogą być fatalne w skutkach:

Kamil Dzwonnik: Naprawdę niedopałek papierosa wystarczy, by skończyło się to dużym pożarem. Pojazdami mechanicznymi poza służbami absolutnie wjeżdżać nam nie wolno. Tylko i wyłącznie wyznaczonymi szlakami i drogami możemy się poruszać. I generalnie jeżeli chodzi o rozniecanie ognia w lesie, to nie jest tylko tak, że samego ogniska w lesie nie możemy zapalić, bo jest to oczywiste tylko w miejscach wyznaczonych przez nadleśnictwa, ale co do zasady 100 metrów od granicy lasu takie czynności są absolutnie zakazane.

Ostatnim największym zdarzeniem tego typu był pożar w Teodorowie w gminie Janów, w kwietniu 2020 roku. Wówczas strażacy walczyli z ogniem prawie tydzień. Przestrzegał Kamil Dzwonnik z częstochowskiej straży pożarnej.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj