Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Środki ostrożności w aptekach. Farmaceuci apelują: Przychodźmy do aptek tylko wtedy kiedy to naprawdę konieczne

Facebook Twitter

Do 11 kwietnia przedłużona została narodowa kwarantanna. Rządowe rozporządzenia dotyczą kolejnych ograniczeń. Zakazane są spotkania powyżej dwóch osób. Możemy wychodzić jedynie do pracy, sklepów spożywczych czy aptek.

fot. stevepb / pixabay.com

W Radiu Jura pytaliśmy jak wyglądają realia pracy farmaceutów w czasie szerzącej się pandemii koronawirusa:

Na dzień dzisiejszy obsługujemy pacjentów pojedynczo, wpuszczamy jedną osobę na teren apteki, inni czekają w kolejce w odpowiedniej i zalecanej odległości od siebie, większość osób stara się nie dotykać niczego co znajduje się w aptece, nawet klamek drzwi.

– jak mówi Monika Zacharska, kierownik apteki w Koziegłowach – klienci stosują się do zaleceń zachowując wzmożone środki ostrożności. Zła informacja jest taka, że cały czas są braki w zaopatrzeniu. Maseczki, czy płyny do dezynfekcji to teraz towary deficytowe

Niestety są dalej braki w zaopatrzeniu, jednak udało mi się zdobyć ostatnio paczkę maseczek dla pacjentów, które szybko się rozchodzą. Dalej nie są dostępne, takie rzeczy jak żele antybakteryjne, czy rękawiczki, problem pojawił się też z spirytusem salicylowym, którego nie ma w hurtowniach. Zmienił się niestety system dostawy, kiedyś mieliśmy dwie, ale obecnie jest to tylko jedna w ciągu dnia.

– dodaje farmaceutka Monika Zacharska. I jeszcze prośba na koniec, róbmy zakupy w aptece z głową. Przychodźmy tam tylko wtedy kiedy to na prawdę konieczne – o to apelują pracownicy aptek:

Zdarzają się sytuację, w których pacjenci przychodzą po mniej potrzebny lek, a czasem nawet nie po lek. Tutaj ograniczyłabym te wizyty do niezbędnego minimum, co jest potrzebne abyśmy wszyscy zachowali zdrowie i zadbali o bezpieczeństwo farmaceutów oraz pacjentów. Jednak muszę powiedzieć, że większość osób stosuje się do wszystkich zaleceń.

Nie bójcie się też zwracać uwagę osobom, które nie przestrzegają zasad ostrożności i łamią wprowadzone przez rząd nowe zakazy. W takich sytuacjach można dzwonić o pomoc do Straży Miejskiej lub na policję.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj