Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Społecznicy założyli komitet wyborczy w Częstochowie

Facebook Twitter

Kolejny komitet wyborczy w Częstochowie chce walczyć w wyborach samorządowych. Obok komitetu o nazwie Alternatywa dla Częstochowy, wczoraj, czyli w czwartek 8 lutego w Kawiarni Alternatywa 21 na Starym Rynku oficjalnie przedstawił się kolejny.

fot.fb/Wybieram Częstochowę

Kolejny komitet wyborczy w Częstochowie

To Komitet wyborczy Wybieram Częstochowę. Przedstawicielem ugrupowania składającego się z częstochowskich działaczy społecznych na urząd Prezydenta Miasta będzie Małgorzata Terrero-Rozmus z Fundacji Rething:

 Małgorzata Terrero-Rozmus: Przeczytałam kiedyś artykuł parę miesięcy temu o tym, że nie ma konkretnego kandydata, który mógłby powalczyć o urząd prezydenta i zastąpić obecnego prezydenta. Ale skoro nie ma, to ktoś to musi zrobić. Polityka jest słowem, które źle się kojarzy, a moim zdaniem nie powinno, bo polityką jest też to, gdzie będziemy mieć chodniki, czy będziemy teraz burzyć fontanny i betonować miejsca po nich, czy będziemy je naprawiać? My jesteśmy komitetem niepartyjnym i to jest dla mnie najważniejsze. Dlatego zdecydowałam się z tego komitetu startować, ten komitet reprezentować. Dla mnie ważne jest to, żeby w Radzie Miasta decyzje były podejmowane z myślą o mieszkańcach, a nie o partyjnych interesach.

Jak podkreślają członkowie komitetu Wybieram Częstochowę, najważniejsze jest działanie na rzecz miasta, a nie spieranie się w sprawach światopoglądowych:

Tadeusz Piersiak: Bardzo byśmy się cieszyli, gdybyśmy mieli szeroką konkurencję w tym względzie. Natomiast myślę, patrząc na nazwiska, które pojawiają się w zgłaszanych komitetach wyborczych, że są to ludzie, którzy już znacznie wcześniej zaangażowali się w politykę, często w politykę partyjną. Ja jako zwykły szary Polak niekiedy patrzę, co dzieje się tam na górze, w sferach partyjnych, coraz bardziej myślę, że apolityczność jest cnotą, jeżeli można taką cnotę w ogóle w Polsce uprawiać. O samorządzie mówi się, że to jest mała polityka czy polityka lokalna, ja bym chciał, żeby to była bardzo mała polityka w minimalnym stopniu.

Mówił Tadeusz Piersiak, Prezes Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Rumcajs”, były dyrektor Muzeum Częstochowskiego oraz OPK Gaude Mater, przed laty dziennikarz prasowy. Wspólne działanie na rzecz miasta i mieszkańców niezależnie od poglądów, to najważniejszy wyróżnik komitetu Wybieram Częstochowę:

Marcin Krakowian: My tak naprawdę można powiedzieć, jesteśmy z różnych światów, jesteśmy z różnych organizacji, światopoglądowo też bardzo często się różnimy. Natomiast to, co to, co mówimy i będziemy powtarzać, że dla nas ważna jest naprawdę Częstochowa, ważne jest to, co tutaj się na rynku naszym lokalnym dzieje, dlatego też sama nazwa Wybieram Częstochowę, niezależnie gdzie obecnie jesteśmy, ważne, że chcemy wszyscy być w Częstochowie i żyć tutaj naprawdę.

Dodawał Marcin Krakowian, społecznik, radny dzielnicy Północ. Do komitetu Wybieram Częstochowę dołączył również Krzysztof Kasprzak, filmowiec znany m.in. z serii dokumentalnych filmów o Częstochowie sprzed lat:

Krzysztof Kasprzak:Kultura mi bardzo leży na sercu, od wielu lat się nią zajmuję, głównie filmem, ale nie tylko, bo przecież na inne imprezy też przychodzę, ewentualnie jestem współorganizatorem różnych imprez. No więc w związku z tym myślę, że będąc w radzie, będzie można trochę więcej zrobić. Oczywiście, że są organizowane różne imprezy, głównie pozarządowe instytucje organizują, ale można by jeszcze bardziej wspomóc to, żeby młodzi ludzie, bo głównie młodzi ludzie, mniej uczęszczają na imprezy kulturalne, żeby bardziej brali w tym udział.

Konferencję prasową komitetu Wybieram Częstochowę z mikrofonem Radia Jura odwiedził Paweł Stępniewski.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj