Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Słoneczna Gmina w Częstochowie. Niebawem dofinansowania w ramach inwestycji

Facebook Twitter

Będziemy mogli ubiegać się o dotacje na montaż urządzeń produkujących prąd z odnawialnych źródeł energii. Są dofinansowania i szansa na znaczące eko dotacje, choćby do tzw. magazynów energii. Od początku października ruszają spotkania w dzielnicach. Nabór wniosków w projektach również nastąpi w tym miesiącu.

Słoneczna Gmina

Słoneczna Gmina w Częstochowie – ruszy nabór wniosków

Projekt Słoneczna Gmina II dotyczy tzw. magazynów energii. Przechowuje on to, co produkują panele fotowoltaiczne – tak, aby z tej energii można było skorzystać w dowolnej chwili np. w razie awarii, czy po zmroku. Będą instalowane w budynkach użyteczności publicznej, ale też w prywatnych budynkach. Z kolei dotacje Słonecznej Gminy III obejmą montaż instalacji solarnych, fotowoltaicznych oraz pomp ciepła. Jest ponad 17,2 mln zł do podziału w ramach dofinansowania, a wartość całego projektu to 30 mln zł.

Nabór w obu projektach potrwa od października do grudnia tego roku. Bardzo dużo czasu na przygotowanie wniosków więc tym razem nie ma. Dlatego ze wsparciem przyjdą Rady Dzielnic – za ich pośrednictwem odbędzie się kampania informująca o zasadach ubiegania się o te środki. Poprowadzi ją lider Klastra Energii Aglomeracji Częstochowskiej – firma DOEKO Group Sp. z o.o. To właśnie jej przedstawiciele będą spotykać się z częstochowiankami i częstochowianami, promując oba projekty, odpowiadając na pytania. Wszystko po to, aby sam nabór wniosków poszedł sprawnie.

Słoneczna Gmina rusza kolejna edycja. fot. mat. prasowe

O terminach i miejscach spotkań już informują szczegółowo Rady Dzielnic. Pierwsze takie spotkania odbędą się już 2 października na Zawodziu-Dąbiu i Mirowie. Szczegóły znajdują się na grafikach, które publikujemy obok. Rozglądajmy się też na naszych osiedlach – ulotki i materiały na tablicach ogłoszeń rozpowszechniają Rady Dzielnic.

Inwestycje, które uzyskają dofinansowanie, będą realizowane – według szacunków – od roku 2024 aż do 2029.

fot. mat. prasowe

Strategia Rozwoju Subregionu Północnego na lata 2021-2027 z perspektywą do 2030 została przygotowana przez Zarząd Związku Gmin i Powiatów Subregionu Północnego Województwa Śląskiego, przy współpracy jednostek samorządu terytorialnego oraz partnerów społecznych i gospodarczych. Prace nad dokumentem, w latach 2021-2023, objęły konsultacje z udziałem mieszkańców, przedsiębiorców, sektora NGO i związków zawodowych. Na liście zadań realizujących cele Strategii znalazły się też projekty w zakresie odnawialnych źródeł energii – m.in. te, z których skorzysta Częstochowa.

Dzięki projektom zrealizowanym kilka lat temu w formule Słonecznej Gminy w Częstochowie można było otrzymać dofinansowanie do trzech rodzajów instalacji, tj. kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych lub pomp ciepła. Samorząd dysponował wówczas środkami zdobytymi na taki cel w ramach RPO Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 grudnia 2023