Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Składamy wnioski o Mama 4 plus w śląskich oddziałach ZUS. Już pół tysiąca wniosków

Facebook Twitter

wnioski o Mama 4 plus

Mały ZUS Plus ZUS, wnioski o Mama 4 plus

Ponad 500 wniosków o Mama 4 plus w śląskich oddziałach ZUS

Wnioski o Mama 4 plus, czyli świadczenie dla kobiet, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci, cały czas są składane w oddziałach  Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie śląskim. Placówki ZUS otrzymały aż 588 wniosków o przyznanie świadczenia Mama 4 plus. Informację tę podała Beata Kopczyńska, rzeczniczka prasowa ZUS w regionie. Wnioski te spłynęły od stycznia do września tego roku, a liczba ta ciągle rośnie. Kobiety, które nie mogły wcześniej otrzymać wsparcia ze względu na wiek, mogą teraz ubiegać się o to świadczenie po ukończeniu 60. roku życia. Najwięcej wniosków wpłynęło do Oddziału ZUS w Rybniku – aż 187.

Prócz Rybnika, dużą liczbę wniosków zanotowano również w Oddziale ZUS w Zabrzu – 130. Kolejno, w Oddziale w Chorzowie zarejestrowano 91 wniosków, a w bielskim ZUS – 66. W sosnowieckim oddziale ZUS wpłynęło 54 wnioski, a w częstochowskim, wraz z tymi wnioskami z zagranicy – 60.

Pracownicy ZUS przypominają, że świadczenie Mama 4 plus jest przyznawane kobietom, które ukończyły 60 lat i wychowały co najmniej czworo dzieci, a nie wypracowały swojej minimalnej emerytury. Świadczenie to ma na celu zapewnienie podstawowych środków do życia mamom, które zdecydowały się zrezygnować z pracy lub jej nie podjęły, aby wychowywać przynajmniej czwórkę dzieci.

Świadczenie to korzystają głównie matki, ale w wyjątkowych przypadkach może być także przyznane ojcom po 65. roku życia. Dotyczy to sytuacji śmierci matki, porzucenia przez nią dzieci lub długotrwałego zaprzestania wychowania dzieci.

Wysokość świadczenia Mama 4 plus wynosi tyle samo, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1544,88 zł brutto od marca tego roku. Osoby, które nie pobierają emerytury ani renty i nie posiadają dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania, otrzymują taką kwotę. Jeżeli osoba pobiera emeryturę lub rentę niższą niż najniższa emerytura, to świadczenie uzupełnia jej dochód do 1544,88 zł.

Formularz ZUS ERSU, służący do wnioskowania o świadczenie Mama 4 plus, jest dostępny we wszystkich placówkach ZUS oraz na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

/PAP

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj