Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Skąd wzięła się tradycja ubierania choinki?

Facebook Twitter

Nie od zawsze choinka jest symbolem, który kojarzył się ze świętami Bożego Narodzenia. Niegdyś była związana z przedchrześcijańskimi tradycjami ludowymi i kultem wiecznie zielonego drzewa. Na święto Saturna w starożytnym Rzymie również ozdabiano drzewka metalowymi elementami.

Fot. ExposureToday/pixabay.com

Iglaste drzewa w wielu kulturach symbolizują nowe życie, odrodzenie się i płodność. Choinka stała się dzisiejszym drzewkiem bożonarodzeniowym w XVI wieku, lecz prawdopodobnie już wcześniej występowało jako rajskie “drzewo dobrego i złego” w misteriach o Adamie i Ewie, wystawianych w wigilię Bożego Narodzenia.

fot.TanteTati/pixabay

Skąd zwyczaj ubierania drzewka?

Tradycja powstała w Alzacji, to właśnie tam wystawiano i ubierano drzewka papierowymi ozdobami oraz nawiązującymi do rajskiego drzewa jabłkami. Bożonarodzeniowe drzewko szybko stało się popularne w w protestanckich Niemczech a zwolennikiem tego zwyczaju stał się Marcin Luter.

Zwyczaj ten nieco później został przejęty przez kościół katolicki, został on rozpowszechniany w Europie Środkowej i Północnej, w XIX wieku drzewko zaczęło pojawiać się w Anglii oraz Francji, następnie w Europie Południowej. Dziś jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem świąt.

fot. FoYu/pixabay.com

Choinka w Polsce

Tradycja w Polsce pojawiła się na przełomie XVIII i XIX w. (okres zaborów), została ona ”przyniesiona” przez niemieckich protestantów. Początkowo choinki pojawiały się jedynie w miastach, następnie zwyczaj ten przenosił się na wsie. Bożonarodzeniowe drzewko wyparło tradycyjną polską ozdobę, jaką była podłaźniczka oraz zastąpiła starosłowiański zwyczaj dekorowania snopków zboża, zwanego Diduchem.

Ozdoby świąteczne dawniej..

Dawniej na choince pojawiały się pierniczki wypiekane na kształt serc, orzechy, rajskie jabłuszka, własnoręcznie wykonywane ozdoby z bibuły, papierów, piór, wydmuszek czy słomy. W wigilijny wieczór na gałązkach zapalało się świeczki i zimne ognie.

Choinka dziś

Drzewko dekorujemy bombkami, cukierkami, włosami anielskimi jak również papierowymi ozdobami. W większości domów choinki są ubierane w dzień wigilii. W krajach znajdujących się pod wpływem tradycji angielskiej i amerykańskiej, drzewko ubierane jest dużo wcześniej. We Włoszech choinka jest ubierana już 8 grudnia z okazji święta Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, poza tradycyjnymi ozdobami drzewko ubiera się także w pozłacane szyszki, małe laleczki oraz kolorowe flagi. Dziś zamiast świeczek, których tradycja sięga XVII wieku, na choince pojawiają się elektryczne światełka, które powstały w 1882 roku za sprawą Edwarda Johansona, jednego z asystentów Thomasa Edisona.

A jak wyglądają Wasze świąteczne drzewka? Dajcie znać!

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj