Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Ruszył sezon grzewczy. Pamiętajcie jak groźny jest tlenek węgla

Facebook Twitter

Ruszył sezon grzewczy, strażacy w województwie śląskim odnotowali już 54 zdarzenia, w tym 29 pożarów w budynkach mieszkalnych, związanych z nieprawidłowym użytkowaniem urządzeń i instalacji grzewczych.

Awaria ogrzewania w Częstochowie
fot.pixabay.com

Ruszył sezon grzewczy, straż pożarna apeluje więc o montaż czujników tlenku węgla. Te proste urządzenia mogą komuś uratować życie. To dobre rozwiązania – podkreślają straży, podpierając się liczbami. Od 1 do 18 października 2023r. Państwowa Straż Pożarna w województwie śląskim odnotowała 54 zdarzenia, w tym 29 pożarów w budynkach mieszkalnych, związanych z nieprawidłowym użytkowaniem urządzeń i instalacji grzewczych. W 14 przypadkach, w mieszkaniach zadziałał czujnik tlenku węgla. W zdarzeniach poszkodowanych zostało 11 osób w tym 4 dzieci – mówi bryg. Aneta Gołębiowska, rzeczniczka Wojewódzkiej Komendy PSP w Katowicach.

Aneta Gołębiowska: Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego wzrasta ryzyko zatrucia tlenkiem węgla i powstanie pożarów spowodowanych niewłaściwą eksploatacją urządzeń grzewczych w budynkach mieszkalnych. Pamiętajmy o obowiązku czyszczenia i wykonywania przeglądów stanu technicznego urządzeń grzewczych i przewodów kominowych. Zapewnijmy także dopływ świeżego powietrza do naszych mieszkań. Nie zaklejajmy kratek wentylacyjnych, wietrzę mieszkania, zapewniamy mikro wentylację w oknach. Zadbajmy także o własne bezpieczeństwo poprzez zamontowanie czujników tlenku węgla. Pamiętajmy, że tlenek węgla to cichy zabójca. Jest bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku. Nie bagatelizujemy pierwszych objawów zatrucia, takich jak ból głowy, zawroty głowy, senność czy mdłości. Natychmiast wezwijmy pomoc i opuść mieszkanie.

W poprzednim sezonie grzewczym było 9 ofiar śmiertelnych – w tym 8 ze zdarzeń związanych było z emisją tlenku węgla w budynkach mieszkalnych, a jedna w związku z pożarem.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj