Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Rodzinnie i zimowo podczas Ptakoliczenia 2022. Spotkanie z przyrodą w Poraju w niedzielę

Facebook Twitter

W najbliższą niedzielę od rana (30 stycznia) tegoroczna edycja Zimowego Ptakoliczenia. Nad zbiornikiem wodnym w Poraju będziemy mogli nie tylko obserwować ptactwo, które zimuje na naszym terenie, ale też pomóc w zliczaniu gatunków dla Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

fot. Pixabay

Zima jest takim czasem, że ptaki zbliżają się do nas, bo szukają pożywienia. Przy człowieku można znaleźć dużo pożywienia. Można bliżej ptaki oglądać niż w takim okresie, kiedy jest dużo pożywienia. Jest to Zimowe Ptakoliczenie, więc będziemy liczyć ptaki na wodzie, w powietrzu i na lądzie. Zapraszam całe rodziny. Będziemy starać się utrzymywać dystans, na dworze jest to łatwiejsze. Plaża Masłońskie Natalin o 9:00 zapraszam

– wycieczkę z ornitologiem i możliwość bezpośredniego obcowania z przyrodą poleca lider OTOP w regionie – Marcin Borowik. Całą wycieczkę zaplanowano na ok. 3 godziny. Rodzinne eskapady związane z ptakoliczeniem co roku przynoszą udane obserwacje:

Wybór zbiornika jest o tyle dobry, ponieważ do zbiornika wpada rzeka, a rzeka jest źródłem życia, więc jest tam dużo pożywienia. Na części, która nie zamarza, można spotkać ptaki, które tam żerują na rybach, roślinach wodnych, owadach. Zdarza się spotkać orlika i różne gatunki kaczek. W tym roku gatunkiem kaczki, która jest herbowym ptakiem, jest kaczka krzyżówka.

Pamiętajcie o zimowym wyposażeniu, ciepłym ubraniu i nastawcie się na kilka kilometrów marszu bardzo blisko przyrody:

Liczenie ptaków to kwestia edukacyjna, jak i poznajemy statystyki, ale przede wszystkim kontakt z przyrodą. Kaczki już zaczynają gody. Można zabrać, jeśli ktoś posiada, lornetkę, aparat, ciepłe obuwie, rękawiczki, czapkę, można wziąć termos z gorącą herbatą. Wycieczka potrwa około 3 godzin, w każdej chwili można się odłączyć. Jako przewodnik zapraszam, będę starał się przybliżyć wszystkim ptasi świat. Będą konkursy i może jakieś drobne nagrody

– do udziału w Zimowym Ptakoliczeniu zachęcał Marcin Borowik.

Zbiórka 30 stycznia o godz. 9:00 na plaży w miejscowości Masłońskie.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj