Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Rocznica inwazji Rosji: Wojewoda śląski o pomocy uchodźcom z Ukrainy

Facebook Twitter

700 mln złotych - tyle pieniędzy na pomoc uchodźcom z Ukrainy przeznaczono w województwie śląskim. W pierwszą rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie reporter Radia 90 rozmawiał z wojewodą śląskim.

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek

O pomocy uchodźcom z Ukrainy na Śląsku

Ze zbiorowych miejsc zakwaterowania skorzystało w naszym województwie 51 tysięcy osób. Aktualnie w ośrodkach tych przebywa ponad 9 200 osób. W pierwszą rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie z Jarosławem Wieczorkiem, wojewodą śląskim rozmawiał Arkadiusz Żabka:

Radio 90: Na co poszły te pieniądze, panie wojewodo?

Jarosław Wieczorek: Przede wszystkim na pomoc humanitarną dla obywateli Ukrainy, którzy są w województwie śląskim. To jest pomoc w zakresie zakwaterowania, wyżywienia, pomocy doraźnej, pomocy rzeczowej i również zwrot środków dla Polaków, którzy przyjmowali Ukraińców pod swoimi dachami, czyli to tzw. 40 złotych od osoby. To pokazuje skalę wsparcia, oczywiście ta skala wsparcia w różnych usługach, chociażby jako ochrona zdrowia na rzecz naszych obywateli ze Wschodu, jest większa.

Radio 90: Co dalej?

Jarosław Wieczorek: Jesteśmy przygotowani, gdyby była taka potrzeba, to mamy dodatkowe miejsca przygotowane. Natomiast zakładamy, że wchodzimy też w fazę od 1 marca, gdzie część obywateli będzie musiała partycypować w kosztach. Ta pomoc będzie nieustanna w stosunku do obywateli, dopóki trwa ustawa, natomiast dla osób powyżej 120 dni, którzy mają wsparcie, będzie konieczność partycypacji w środkach.

W województwie śląskim ponad 145 tysiącom obywateli Ukrainy nadano numer PESEL. Do tej pory urodziło się na Śląsku blisko 100 dzieci uchodźców.

Do urzędów pracy wpłynęło ponad 88 tysięcy powiadomień o powierzeniu pracy obywatelowi Ukrainy. Najwięcej w Bielsku-Białej, Katowicach, Sosnowcu i Gliwicach.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 26 lutego 2024