Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Rektor UJD o czerwonej strefie

Facebook Twitter

Lawinowo rosnąca liczba nowych przypadków koronawirusa wymusiła wprowadzenie kolejnych obostrzeń. Od poniedziałku 19. października szkoły ponadpodstawowe i uczelnie wyższe przechodzą w tryb nauczania zdalnego.

Rektor Uniwersytetu im. Jana Długosza ogłosiła poziom „3” zabezpieczeń covid-19 w UJD, na czym polega ?

Wprowadziliśmy sobie odpowiednie poziomy do każdej ze stref. Mamy poziom 3 – strefę czerwoną. Określone to jest w każdym z zakresów – w dydaktyce, w nauce i badaniach, organizacji funkcjonowania uczelni, mobilności krajowej i zagranicznej a także w domu akademickim są wprowadzone zakazy związane z nową strefą. Jeśli chodzi o kształcenie to pozostajemy przy kształceniu hybrydowym, ale tylko zajęcia w trybie stacjonarnym, czyli na uczelni się będą widywać w przypadku zajęć praktycznych, szczególnie na tych kierunkach, na których obowiązują standardy kształcenia i, na których zajęcia praktyczne w siedzibie uczelni są wymagane. 

Od poniedziałku 19.10 zmieni się także funkcjonowanie Domu Studenckiego „Skrzat”. Rygor sanitarny będzie zaostrzony. W akademiku UJD jest zresztą duża rotacja w ostatnich dniach…

Już dzisiaj mam informację, że sporo osób z Domu Studenckiego chce się wykwaterować ze względu na to, że większość zajęć będzie zdalnych, także musimy to od strony organizacyjnej opracować. Mam pełną świadomość, że studenci biorą pod uwagę możliwość pracy z domu, niekoniecznie teraz już muszą mieszkać w akademiku. Również reżim sanitarny obowiązuje w zakresie badań naukowych, ale badania są przez uczelnie prowadzone i tutaj przerw nie ma. 

Cała uczelnia funkcjonuje w oparciu o obostrzenia obowiązujące w czerwonej strefie, dodaje prof. Anna Wypych – Gawrońska.

Na teraz nie mamy – i tutaj jest dobra informacja – ognisk zakażeń w uczelni i dotyczy to również domu studenckiego, ale co pewien czas odbieram informacje od pracowników. Na razie szczęśliwie nie jest to zbyt duża liczba osób, które mają stwierdzone zakażenie. Troszkę więcej jest informacji od osób, które przebywają na kwarantannach, ale nie da się ukryć, że tych informacji jest codziennie kilka. Myślę, że to w takiej częstotliwości mogę już sformułować, że 2-3 informacje codziennie o tym, że np. pracownik przebywa na kwarantannie i w związku z tym nie może odbywać zajęć w siedzibie uczelni. 

mówi prof. Anna Wypych – Gawrońska rektor Uniwersytetu Humanistyczno – Przyrodniczego w Częstochowie. Szczegóły dot. systemu zabezpieczeń covid-19 znajdziecie TUTAJ

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj