Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Przepiórcze, kacze czy kurze? Szukamy najzdrowszych jaj

Facebook Twitter

Przepiórcze, kacze, gęsie a może strusie? Które jaja wybrać i jakie są najzdrowsze? Sprawdź i zdecyduj, które pojawią się na twoim świątecznym stole.

fot. jackmac / pixabay.com

Jajka przepiórcze

Charakteryzują się beżową, ciemno nakrapianą skorupką. Są bogate z żelazo, miedź, beta-karoten I witaminy z grupy B. Są bardziej odżywcze od tych kurzych. Mają dużo mniej cholesterolu i więcej kwasów wielonienasyconych. Z racji na ich wielkość, gotuje się je krótko – na miękko 1 minutę, na twardo – 3 minuty. Na jedną porcję jajecznicy z kurzych jaj, przeznacza się około 8-10 jajek. Ugotowane i przekrojone na pół wyglądają bardzo efektownie, nadają się do przekąsek, sałatek oraz do marynowania.

fot.pixbaay.com

Jajka kacze i gęsie

Jaja są większe od tych kurzych. Są bardziej wyraziste w swoim smaku. Warto wiedzieć, iż jaja te są ciężkostrawne. Zawierają więcej cholesterolu i tłuszczów. Jaj kaczych i gęsich nie powinniśmy spożywać na miękko ani w postaci jajecznicy, ponieważ częściej niż kurze są zakażone salmonellą. Najlepiej nadają się one do wypieków, sosów i faszerowania.

fot.pixbaay.com

Jajka strusie

Mają niewiele cholesterolu jednak więcej kwasów wielonienasyconych. Przeciętne strusie jajo waży około 1,5 kilograma. Ugotowanie takiego jaja na twardo zajmuje 2,5 godziny. Jeśli chodzi o jajecznicę, która starczy dla 8-10 osób. Nadaje się także do faszerowania. Skorupka tego jaja jest bardzo gruba, dlatego aby zrobić z niej dziurkę, przyda nam się wiertarka. Kiedy chcemy je zaserwować jako faszerowane, przekrajamy je piłką lub nożem z ząbkami.

fot. Bluesnap /pixabay

Najzdrowsze jajka – od zielononóżek

Zielononóżkami nazywamy starą polską rasę kur. Dawniej cieszyła się ona dużą popularnością, ze względu na łatwość hodowli. Pod koniec XX wieku, zaczęły pojawiać się fermy kurze, co powodowało rzadsze hodowanie zielononóżek.

fot.pixabay.com

Znoszą tylko 140–180 jajek w ciągu roku, podczas gdy legohorny – codziennie. Zielononóżki wymagają wybiegu na świeżym powietrzu, natomiast tę drugą radę można trzymać w klatkach. Dlatego zielononóżki nadają się wyłącznie do chowów ekologicznych, a zainteresowanie ekologicznymi jajami rośnie, ponieważ zawierają one o 30% mniej cholesterolu. Zazwyczaj hodowane są więc w wiejskich gospodarstwach, a jaja tych kur są droższe.

fot. Pexels / pixabay.com

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 maja 2024