Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Przejazd wojsk przez województwo śląskie

Facebook Twitter

Przejazd pojazdów wojskowych - to element międzynarodowych ćwiczeń. Jeśli natkniecie się na wojskowe wozy na drodze, pamiętajcie, że trzeba zachować szczególną ostrożność.

fot. FB/Wojsko Polskie

Przejazd wojsk przez województwo śląskie, to ćwiczenia DRAGON-24. Przemieszczanie kolumny wojskowej planowane jest od czwartku (29.02.) do piątku (1.03.). Pojazdy wojskowe spotkać będzie można na ulicach województwa śląskiego  – mówi Alicja Waliszewska, rzeczniczka województwa śląskiego:

Alicja Waliszewska: W związku z ćwiczeniami wojskowymi w dniach od 29 lutego do 1 marca odbędzie przejazd wojsk przez teren województwa śląskiego. Kolumna transportu wojskowego przemieszczać się będzie w szczególności przez miasta:  Gliwice, Zabrze, Ruda Śląska, Katowice, Mysłowice i Jaworzno.

Widząc kolumny pojazdów wojskowych na drogach, kierowcy muszą pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

Alicja Waliszewska: I tu prośba do kierowców z apelem o zachowanie szczególnej ostrożności. Nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie. Przybycie i przejazd kolumn będą wykorzystywane przez uczestników ćwiczeń między innymi do przetrenowania przyjęcia i przerzutu sojuszniczych sił, a także koordynacji działań transgranicznych oraz współpracy z państwami-gospodarzami.

Ćwiczenia taktyczne wojsk będą odbywać się z udziałem sił międzynarodowych, prowadzonym na terytorium Polski, na poligonach i w terenie przyległym, od niedzieli (25.02.) do 14 marca 2024 roku. Celem będzie doskonalenie zdolności do reagowania na zagrożenia podczas kryzysu oraz otwartego konfliktu zbrojnego. W ćwiczeniu weźmie udział ok. 20 tys. żołnierzy (w tym ok. 5 tys. żołnierzy z państw sojuszniczych) oraz ponad 3,5 tys. jednostek sprzętu wojskowego. Biorąc pod uwagę skalę zaangażowanych sił i środków, scenariusz zagrożeń i planowane do realizacji epizody taktyczne, będzie to największe i najważniejsze ćwiczenie wojsk w ostatnim czasie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj