Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Program bezpłatnych porad prawnych „Napraw sobie życie” w Częstochowie bardzo popularny

Facebook Twitter

Program bezpłatnych porad prawnych „Napraw sobie życie" jest już na półmetku. Akcja cieszy się coraz większą popularnością, więc spotkania wrócą we wrześniu, tuż po wakacyjnej przerwie.

Fot. Pixabay

Program bezpłatnych porad prawnych „Napraw sobie życie”

Jak informuje pomysłodawczyni projektu radna Małgorzata Iżyńska,
spotkania będą odbywać się tak jak dotychczas, w siedzibie Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Częstochowie, przy ul. Nowowiejskiego 24.

Małgorzata Iżyńska: Prawie 90% osób, które się tam zjawia, to są osoby, które po raz pierwszy zajęły się swoim życiem profesjonalnie, czyli nie w rozmowach ze znajomymi – ktoś komuś radzi, jak rozwiązać swoje życiowe problemy, ale właśnie podjęły decyzję, aby porozmawiać z prawnikiem, czyli udać się po poradę, która w miarodajny i rzeczywisty sposób rozpocznie rozwiązywanie ich problemów małżeńskich, rodzicielskich. I to jest największym sukcesem, że po prostu nie chowamy tego, ponieważ problemy same się nie rozwiązują.

Mieszkańcy Częstochowy dotąd dowiadywali się i nadal będą mogli poradzić się, jak poruszać się w skomplikowanej, prawnej materii:

Dariusz Biela: Zgłosiło się wiele osób z problemami, które być może dla nas jako profesjonalistów adwokatów są oczywiste. Okazuje się, że prawo jest coraz trudniejsze, coraz mniej zrozumiałe, coraz bardziej sformalizowane i nawet nieraz drobne rzeczy wymagają właśnie dobrej porady i skierowania ludzi na właściwe tory, aby ich sprawy przed sądem zakończyły się pozytywnie czy też wartko się toczyły. Myślę, że dużo też nauczyliśmy się, bo zwycięzcą tego programu są ludzie, którzy przyszli, odważyli się opowiedzieć o problemach.

– mówi mecenas Dariusz Biela, współtwórca częstochowskiego projektu. Zainteresowani mogą uzyskać pomoc w zakresie prawa rodzinnego, związków partnerskich, ale także np. leczenia odwykowego czy przemocy w rodzinie. Organizatorzy zapowiadają również, że od września pojawią się nowe pomysły dotyczące udzielania porad prawnych.

Dariusz Biela: Myślę, że jest taka potrzeba, kiedy po letniej przerwie program znowu rozpocznie działalność we wrześniu, dodać tam coś jak warsztaty prawne i pomóc ludziom nauczyć wręcz ludzi, wytłumaczyć jak np. napisać pozew o rozwód, alimenty czy związany z kontaktami z dziećmi w sprawie spadkowej, bo również i z takimi sprawami się do nas uczestnicy programu zgłaszają.

Zagadnienia są rozmaite. W ramach programu „Napraw sobie życie” mieszkańcy naszego miasta prosili o pomoc w bardzo szerokim zakresie.

Dariusz Biela: To są sprawy związane z rozwodem, z alimentami, z opieką nad dziećmi, a następną grupą są sprawy majątkowe, czyli dotyczy to podziału majątku w trakcie małżeństwa lub po zakończeniu małżeństwa, a do następnej grupy należą np. sprawy spadkowe czy też sprawy sukcesji. To są bardzo trudne sprawy w naszym prawie nie do końca nieraz precyzyjnie uregulowane, ale również jest to temat, który z mojego doświadczenia wynika, przez lata był takim tematem tabu. Ludzie niechętnie o tym rozmawiali

– dodaje mecenas Dariusz Biela.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj