Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Problemy przemocowe związane z izolacją w trakcie pandemii. Szukajmy pomocy – podpowiada MOPS

Facebook Twitter

Kwarantanna, izolacja społeczne, a także związane z covidem pogorszenie warunków ekonomicznych spowodowały, że wiele osób jest ofiarą przemocy. Z tego powodu częstochowski MOPS przypomina, że w jego placówce można uzyskać pomoc. Sekcja pomocy specjalistycznej dla rodzin zagrożonych lub dotkniętych przemocą zmieniła swoją siedzibę.

fot. PublicDomainPictures/ pixabay.com

Działa już przy ul. Kopernika 4 w samym centrum miasta:

Specjaliści podkreślają, że izolacja może być również mechanizmem przemocy, czyli takim narzędziem sprawowania kontroli. Pamiętajmy, że wiele osób poprzez wymuszoną przez epidemię izolację ma taki czas, kiedy jest konieczne ciagłe bądź bardzo częste przebywanie z osobą stosującą przemoc w jednym pomieszczeniu, w jednym domu i to rzeczywiście może pogarszać sytuację osób doświadczających przemocy.

Jak przypomina Olga Dargiel z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, miejsc gdzie można zwrócić się o pomoc jest więcej:

Trzeba powtarzać i nagłaśniać, że nikt w tej sytuacji nie jest sam. Trzeba szukać pomocy, koniecznie zgłaszać się do specjalistów a takich instytucji i organizacji jest bardzo wiele – o tym trzeba pamiętać, nawet jeśli jesteśmy w sytuacji izolacji, to zawsze można skorzystać np. z telefonów zaufania różnego rodzaju infolinii bądź też skontaktować się telefonicznie z odpowiednimi instytucjami, w tym z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Częstochowie.

Wsparcie można uzyskać także telefonicznie dzwoniąc do ośrodka pomocy społecznej, podpowiadała rzecznik instytucji. Specjaliści podkreślają też zgodnie, że coraz gorzej z izolacją radzą sobie uczniowie.

Jeśli osoba niepełnoletnia potrzebuje pomocy bądź też problem dotyczy rówieśników można zadzwonić np. na bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111. O problemie można porozmawiać zachowując pełną anonimowość pod numerami niebieskiej linii: 22 668 70 00 bądź też częstochowskiego numeru zaufania: 34 366 49 88

– informowała nas Olga Dargiel z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj