Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Prawie 4 mln zł na refundację stanowisk pracy oraz blisko 5 mln zł na rozkręcenie firm ma Powiatowy Urząd Pracy w Częstochowie

Facebook Twitter

Zwiększyły się kwoty dotacji, a także zmieniły się kryteria ich przyznawania. Jednak częstochowianie i mieszkańcy regionu nie mogą jeszcze skorzystać z tych środków, bo placówka czeka na „zielone światło” od Ministerstwa Rozwoju.

PUP w Częstochowie Powiatowy Urząd Pracy w Częstochowie

W chwili obecnej czekamy jeszcze na uprawomocnienie się czy też ogłoszenie aktu normatywnego, który nam będzie dawał podstawę do ogłoszenia konkursu, czyli rozporządzenia ministerialnego, ale jesteśmy jako Powiatowy Urząd Pracy przygotowani już do naborów do tych metod wsparcia. Jakie są różnice? Przede wszystkim z tych założeń projekt, które widzieliśmy, różnice przy doposażeniu stanowisk pracy są dosyć istotne, bo nie ma już okresu np. 6 miesięcy, kiedy pracodawca nie mógł zwalniać pracowników, nie mógł też redukować zatrudnienia w przypadku starania się o taką dotację. Wynika to z sytuacji pandemicznej, epidemicznej w Polsce. W chwili obecnej mamy środków już zagwarantowanych na takie dofinansowania, kosztów utworzenia pracy dla prawie 200 osób z powiatu częstochowskiego i Częstochowy

– tłumaczy Marcin Biernat – zastępca dyrektora PUP w Częstochowie. Jak można wykorzystać środki, które dostajemy na refundację stanowiska pracy?

Przede wszystkim sprzęt. Musi to być uzasadnione we wniosku do wyposażenia tego stanowiska pracy. W ubiegłym roku ta kwota wynosiła 18 tys., w tym roku przez głosowanie powiatowej rady rynku pracy została zwiększona do wysokości 22 tys. złotych, także kwota w tym roku jest już większa.

Radio Jura: Jakie jest np. zainteresowanie tego typu świadczeniami? Czy firmy chętnie korzystają?

Chętnie korzystają z takich świadczeń. Jest to praktycznie dodoposażenie stanowiska pracy. W przypadku kwoty 22 tys. też doszliśmy do wniosku, że kwota 18 tys., ona była przez parę lat nierewaloryzowana. Jednak koszty zakupu sprzętu czy też towaru wzrosły, dlatego jest też podniesiona do 22 tys.. Natomiast w większości te wskaźniki, które w ubiegłych latach planowaliśmy, one były spełnione, czyli koło 200 takich dofinansowań było udzielanych.

PUP czeka także na uruchomienie środków na rozkręcenie działalności gospodarczej:

Tutaj zacznę też od kwoty. W ubiegłym roku i przez parę lat wcześniej było to 16 tys. złotych, teraz jest 18 tys. złotych, też ta kwota uległa zwiększeniu i tutaj w myśl projektu jeszcze rozporządzenia jest szereg idących zmian dotyczących elastyczności już prowadzenia działalności gospodarczej. Wcześniej nie można było zawiesić takiej działalności po otwarciu ze środków Powiatowego Urzędu Pracy. Teraz można. Ewentualnie osoba, która uzyska już takie dofinansowanie, także może podjąć pracę na etacie, prowadząc jednocześnie działalność. To są też uelastycznienia. Zmienia się także tryb okresu karencji – wcześniej było to po zakończeniu czy też zamknięciu poprzedniej działalności, w przypadku uzyskania środków na nowo z Powiatowego Urzędu Pracy musiał minąć okres co najmniej 12 miesięcy. W chwili obecnej, jeżeli firma zamknęła się ze względów pandemicznych, ze względu na kryzys, może praktycznie zakładać nową. Warunkiem jest przebranżowienie i znalezienie nowego PKD.

Większość spraw w PUP załatwia się teraz elektronicznie – dodaje zastępca dyrektora placówki:

Większość pracy, jak już od roku praktycznie testujemy, też covid na nas wymógł tą pracę w systemie elektronicznym. W większości będzie można składać te wnioski elektronicznie, natomiast podpisanie umowy fizycznie już na dofinansowanie czy też poręczenia i jeszcze parę etapów będzie się musiało odbyć fizycznie już w siedzibie Powiatowego Urzedu Pracy.

Więcej informacji na ten temat szukajcie na stronie internetowej placówki.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj