Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Ponad 70 tys. cudzoziemców pracuje u nas – dane z ZUS

Facebook Twitter

Ponad 70,5 tysiąca cudzoziemców zatrudnionych jest już na terenie województwa śląskiego. To oczywiście dane oficjalne z ZUS-u, gdzie zostali zgłoszeni do ubezpieczenia. Od czerwca ubiegłego roku w rejestrach śląskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przybyło 19 tysięcy osób zza granicy.

mat. prasowe

Śląski rynek pracy obecnie daje zatrudnienie obywatelom ponad 90 państw. Na koniec czerwca w Oddziale ZUS w Częstochowie zgłoszonych zostało ponad 12,5 tys. (12 796) osób zza granicy, najwięcej Ukraińców i Białorusinów. Podobne proporcje dotyczą całego województwa, ale są także pracownicy z Argentyny, Ekwadoru, Laosu czy Madagaskaru.

Najwięcej Ukraińców i Białorusinów

W tych statystykach nie od dziś na czele są obywatele Ukrainy. Pod koniec czerwca tego roku zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w całym kraju było 603 tysiące Ukraińców, co stanowi prawie 74 proc. wszystkich obcokrajowców w rejestrach ZUS. – Także w województwie śląskim stanowią oni największą grupę zagranicznych pracowników. Obecnie jest ich 56 tysięcy, czyli ponad 80 proc. wszystkich legalnie zatrudnionych obcokrajowców w naszym województwie – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim. Drugą narodowością, która chętnie podejmuje pracę w Śląskim to Białorusini i Gruzini. Legalnie zatrudnionych jest 2,3 tysiąca obywateli Białorusi, a Gruzji – 1,9 tysiąca.

Z Madagaskaru i Laosu na Śląsk

Obok tych narodowości pracują tu także osoby z Mołdawii (947), Rosji (776), Rumunii (438), Włoch (404), Turcji (355), Niemiec (348), Czech (316), Armenii (229) i Chin (217). Wśród zagranicznych pracowników zdarzają się także osoby z bardzo odległych i egzotycznych krajów, na przykład z Argentyny, Ekwadoru, Laosu czy Madagaskaru. Śląski rynek pracy daje obecnie zatrudnienie przedstawicielom ponad 90 państw.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 lutego 2023