Radio Jura Home

Moje Miasto Moje Radio • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Planowane zmiany w prawie ułatwią życie naszym mieszkańcom na obczyźnie

Facebook Twitter

Jeśli będziemy chcieli nadać numer pesel narodzonemu dziecku, będzie się to działo automatycznie. Po odpisy aktu urodzenia nie trzeba będzie już jechać do gminy, gdzie zarejestrowano fakt urodzenia. Dane trafią do bazy cyfrowej.

Mówi Rafał Bednarz, kierownik częstochowskiego Urzędu Stanu Cywilnego:

W Wielkiej Brytanii jest siedemnaste „województwo polskie”. Bardzo wielu mieszkańców także naszego regionu i miasta mieszka w Wielkiej Brytanii, w Irlandii, w Holandii. To są narodziny dzieci, śluby poza granicami, zdarzają się także zgony. Sporą zmianą ma być fakt przejęcia pewnych obowiązków, które do tej pory ciążyły ewidencji ludności. Na nadanie numery PESEL już nie będzie się czekać dwa tygodnie. PESEL rodzice będą otrzymywali zaraz po sporządzeniu aktu urodzenia w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Za półtora roku proponowane nowe przepisy ułatwią życie i urzędnikom i nam wszystkim.

Nadal, w tym nowym prawie, ma obowiązywać zasada „gdzie fakt, tam akt”. Tam, gdzie nastąpi urodzenie, małżeństwo, czy zgon, sporządzany będzie akt stanu cywilnego. Niemniej jednak, i to bardzo ważna informacja dla wszystkich, prawdopodobnie odmiejscowione będzie wydawanie odpisów. Będzie to oznaczało, że odpis aktu urodzenia, małżeństwa czy zgonu będzie można pobrać w dowolnym urzędzie stanu cywilnego, a nie jak dziś wymaga to wysłania listu, pojechania w to miejsce…

Szczegóły wyjaśniał kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Częstochowie, Rafał  Bednarz. Na razie nowe przepisy przeszły konsultacje, mają wejść w życie od stycznia 2015 roku.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj