Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

PKP PLK ponawia akcję Bezpieczny Przejazd

Facebook Twitter

Tylko w tym roku było już 5 śmiertelnych wypadków na przejazdach kolejowych w naszym województwie.

PKP ponawia akcję Bezpieczny Przejazd

Gdy mamy wakacje i częściej podróżujemy samochodem, kolejarze również w Częstochowie ponawiają co tydzień swoją akcję edukacyjną „Zatrzymaj się przed torem – nie ryzykuj!”.

Katarzyna Głowacka: Na terenie kraju w 2023 r. doszło do 80 wypadków, w których 23 osoby poniosły śmierć, a 5 osób było ciężko rannych. W województwie śląskim doszło do 5 wypadków, gdzie cztery osoby zginęły. Dlatego w każdy wakacyjny piątek Polskie Linie Kolejowe organizują akcję Bezpieczny Przejazd na przejazdach kolejowo – drogowych właśnie po to, aby wakacyjne wyjazdy i powroty były bezpieczne. Ambasadorki i Ambasadorzy bezpieczeństwa przypominają kierowcom zasady bezpieczeństwa, a jak wiemy wakacje to czas wzmożonych wyjazdów, więc to bezpieczeństwo jest najważniejsze – bezpieczeństwo przekraczania torów.

– o właściwe zachowania apelują w kampanii PKP powołani Ambasadorzy Bezpieczeństwa, ale może być nim każdy z nas – mówi Katarzyna Głowacka z PKP Polskich Linii Kolejowych.

Sprawdzaliśmy na przejeździe przy ul. Kiedrzyńskiej, czy kierowcy wiedzą o czym informują żółte naklejki obok torowiska:

Pan Maciej: Tam jest numer jakiś alarmowy, na tych żółtych naklejka i informacja jak ewentualnie wyłamać szlaban jakby ktoś utknął. Zdarzało się, że ktoś przyjeżdżał jak szlabany już się zamykały, albo zaraz po ich otwarciu jeszcze te światła tam migały na czerwono. Nigdy nie wiadomo kiedy ten pociąg dokładnie nadjedzie. Czasami te szlabany mogą ulec jakiejś awarii, zamyka się w niewłaściwej chwili lub się nie zamkną. Może też jechać drugi pociąg na przykład i wjedziemy za szybko pod ten drugi pociąg właśnie. Dlatego lepiej zawsze zatrzymać się, zwolnić, rozejrzeć, czy coś jednak nie nadjeżdża.

– mówił pan Maciej, częstochowski kierowca. Kolejarze przypominają o zasadach bezpieczeństwa na przejazdach, szczególnie podczas wakacyjnych podróży.

Jakie są nagminnie popełniane przez nas błędy?

Dariusz Duda: W większości przypadków – to jest w 99 procentach wszystkich zdarzeń drogowych – winnymi okazują się kierujący użytkownicy dróg. Najczęstszymi błędami kierujących to ignorowanie sygnalizacji, ignorowanie czerwonego światła, które w tym przypadku oznacza kategoryczny zakaz wjazdu na torowisko. Oczywiście dotyczy to także pieszych, rowerzystów, wszystkich użytkowników dróg. Związane z tym są konsekwencje w postaci mandatu karnego, bądź skierowania sprawy o ukaranie do sądu. Kolejnym takim przejawem lekceważącego zachowania czy brawury, czy też rutyny jest niestosowanie się do znaku stop., próby przejeżdżania pod zamykającym się rogatkami.

– jak ocenia insp. Dariusz Duda z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei, często kierowcy wjeżdżają na przejazd gdy zapory jeszcze całkowicie się nie otworzyły i nadal miga czerwone światło.

Żółte naklejki na przejazdach z kolei pozwalają w porę zlokalizować służbom przejazd na którym doszło do awarii lub groźnej sytuacji. Wystarczy podać jego numer dzwoniąc pod 112.

Ewa Płonka: W tym roku już było 2800 zgłoszeń właśnie na telefon 112. W tamtym roku mieliśmy aż 8000. Czyli skala tego jest bardzo duża. W tym roku 100 razy zamykaliśmy przejazd i zamykaliśmy tor dla ochrony użytkownika drogi. Postaramy się uchronić ludzkie życie przed wypadkiem, przed zniszczeniem samochodu i oczywiście uratowania życia kierowcy.

– dodaje Ewa Płonka zastępca dyr. Zakładu Linii Kolejowych w Częstochowie. Dodatkową pomoc w sytuacjach niebezpiecznych można znaleźć w internecie wpisując #ŻółtaNaklejkaPLK.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj