Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Polskie Linie Kolejowe: Będzie rewitalizacja linii Częstochowa – Łódź

Facebook Twitter

11 przystanków kolejowych między Częstochową, a Łodzią do modernizacji. Podpisana została właśnie umowa na te prace, dlatego PKP Polskie Linie Kolejowe zapowiadają remonty na linii łączącej woj. śląskie i łódzkie.

Koleje Śląskie

To kolejny etap rządowego programu, który obowiązuje do 2025 roku.

Katarzyna Głowacka: Nowe przystanki powstaną na terenie województwa śląskiego. To jest Częstochowa Rząsawa, Mykanów, Cykarzew Stary, Cykarzew Północny, Stary Broniszew oraz na terenie województwa łódzkiego Ważne Młyny, Nowa Brzeźnica, Pieńki Dubickie, Strzelce Wielkie, Wistka i Biała. Nowe przystanki zwiększą dostęp do kolei na linii kolejowej numer 146. Częstochowa Chorzew Siemkowice. Na wszystkich peronach przewidziano wiaty, ławki, gabloty informacyjne i oświetlenie ledowe.

Zwiększy się dostęp do kolei na linii łączącej województwa śląskie i łódzkie, zauważa Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP PLK. Mieszkańcy 11 miejscowości mają wkrótce odczuć zmianę warunków podróży czy oczekiwania na pociąg. To prace zaplanowane na stacjach jeszcze w tym roku. Kolej ułatwia też korzystanie z usług osobom niepełnosprawnym.

Katarzyna Głowacka: Przystanki będą w pełni dostosowane do potrzeb osób mających trudności z poruszaniem się. Komunikację na przystanku Wistka ułatwią dodatkowo pochylnia i winda. Niewidomym pasażerom w dojściu na pociąg pomoże wypukła faktura ze ścieżkami naprowadzającymi na antypoślizgowej nawierzchni. Zachętą do łączenia kolei i rowerów będą stojaki w obrębie peronów, a dla podróżnych powstaną też parkingi przy większości przystanków. Poprawi się komfort podróży m.in. do Częstochowy i Chorzewa Siemkowic.

Docelowo po uruchomieniu połączeń dojedziemy bezpośrednio również dalej, także do Zduńskiej Woli. Po realizacji zadania z Programu Kolej Plus, Chorzew Siemkowice zostanie połączony z Wieluniem i dalej z Łodzią. Modernizacja 11 przystanków kolejowych w regionie, dla dostosowania ich do dzisiejszych standardów, to kosztowne zadanie.

Katarzyna Głowacka: Wartość zadań to łącznie blisko 23 miliony złotych. Zakończenie prac planowane jest z końcem bieżącego roku. Realizacja zadań jest przewidziana w ramach rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych. Program zwany „programem przystankowym” przyczynia się do ograniczenia wykluczenia komunikacyjnego.

Informowała Katarzyna Głowacka, przedstawicielka PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. W rządowym programie ujętych jest łącznie 314 przystanków kolejowych w całej Polsce.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj