Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Pierwsi pacjenci z Covid-19 ze Śląska zostali przewiezieni do szpitali w woj.opolskim

Facebook Twitter

Kilkunastu pacjentów zakażonych COVID-19 ze Śląska zostało w ostatni weekend przewiezionych do szpitali w województwie opolskim. Mamy trudną sytuację: 90% łóżek respiratorowych jest zajętych, podobne jak 3 i pół tysiąca miejsc dla chorych na koronawirusa na 4 tysiące 300 dostępnych.

 Tak szybko jak tworzymy nowe miejsca, tak szybko są one zajmowane

– mówi Alina Kucharzewska, rzeczniczka wojewody śląskiego.

Te relokacje już się odbywają. W miniony weekend kilkunastu pacjentów zostało przewiezionych karetkami do szpitali w Kędzierzynie-Koźlu, Opolu, Głubczycach, Prudniku czy Kluczborku na terenie województwa opolskiego. Ta lokacja wynika ze współpracy z sąsiadującym województwem opolskim. Pacjenci, którzy tam trafili z naszego województwa, byli mieszkańcami Gliwic i Raciborza, a więc przygranicznych temu województwu miejscowości. Tak właściwie bliżej te osoby miały do szpitala chociażby w Kędzierzynie-Koźlu, niż do szpitala tymczasowego w Katowicach. Stąd taka decyzja.

Do czwartku (01.04.) w szpitalach na Śląsku baza łóżek covidowych ma zostać zwiększona do 4 tysięcy 800, ale jest to już maksimum możliwości, stąd niewykluczone, że kolejni pacjenci będą transportowani do lecznic poza nasze województwo:

Ministerstwo Obrony Narodowej zaoferowało pomoc. Śmigłowce wojskowe czy też samoloty będą miały możliwość transportowania pacjentów z naszego województwa właśnie do odleglejszych województw, gdzie skala zakażeń jest mniejsza i gdzie są jeszcze wolne miejsca covidowe. Kluczowe znaczenie w tej relokacji pacjentów do odleglejszych województw będzie miał szpital tymczasowy w Pyrzowicach, który dzisiaj właściwie został uruchomiony i czeka na pierwszego pacjenta. Tam bowiem przed dalszą podróżą samolotem czy też śmigłowcem, pacjent będzie przygotowywany do dalszej drogi.

Ostatni weekend nie przyniósł poprawy sytuacji epidemicznej w naszym województwie:

Właściwie to co druga przebadana próbka okazuje się być już w naszym województwie zakażona. To bardzo niepokojące i alarmujące dane, podobnie jak te, które dotyczą wyjazdów zespołów ratownictwa medycznego w naszym województwie. Na 562 wszystkie wyjazdy w ostatniej dobie karetek na terenie województwa, aż 415 to były transporty pacjentów zakażonych do szpitali. Dlatego tworzymy systematycznie i powiększamy bazę łóżek covidowych, aby jak najlepiej zabezpieczyć nasze województwo i naszych pacjentów.

Minionej doby na Śląsku odnotowano blisko 2 694 tysiące nowych przypadków zakażenia COVID-19.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj