Pacjenci i lekarze skarżą się na letnie upały w przychodni przy Sobieskiego. Może uda się wywalczyć klimatyzatory
Pacjenci Wojewódzkiego Zakładu Opieki Zdrowotnej nad Matką, Dzieckiem i Młodzieżą skarżą się na wyjątkowe upały w gabinetach placówki. O problemie z utrzymaniem właściwej temperatury w budynku mówią też przedstawiciele częstochowskiej poradni.
We znaki dawały się upały tego lata, gdy słupek rtęci w pomieszczeniach lekarskich przeszkadzał w pracy i przy zabiegach:
Dziennie przyjmujemy około 600-700 pacjentów wraz z opiekunami, więc to wszystko liczy się razy 2, a czasem razy 3. Jest temperatura, która w sezonie letnim panuje w pomieszczeniach, przekracza często 30 stopni. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do omdleń.
Radio JURA: To nie są optymalne warunki do przyjmowania pacjentów.
Nie są optymalne ani dla personelu, ani dla lekarzy, ani dla naszych pacjentów.
Jak mówi wicedyrektor przychodni Beata Pochodnia, kierownictwo będzie zabiegać o głosy byłych, obecnych i przyszłych pacjentów podczas realizacji wojewódzkiego Budżetu Obywatelskiego. Placówka złożyła projekt o wyposażenie budynku w klimatyzację:
Pojawiła się taka możliwość, żeby złożyć w budżecie marszałkowskim wniosek na zadanie dotyczące montażu klimatyzatorów w całej przychodni, i tak też zrobiliśmy. Całe zadanie ma polegać na montażu klimatyzatorów na korytarzach, w gabinetach lekarskich, w gabinetach zabiegowych. Staramy się jak możemy, żeby ten komfort udzielania świadczeń zdrowotnych naszym pacjentom stale podnosić. Zakupujemy sprzęt najwyższej klasy, modernizujemy pomieszczenia. Natomiast, jak wiadomo, na wszystko pieniędzy nie ma.
Wojewódzki ZOZ, który przyjmuje do specjalistów dzieci i młodzież z całego regionu, chce wpisać się też w eko-działania swoim drugim projektem w którym zabiega o środki w budżecie:
Drugie zadanie, które złożyliśmy z tzw. zadań ekologicznych, to jest montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu budynku. Chcieliśmy apelować o wzięcie udziału w głosowaniu. W tym budżecie mogą głosować wszyscy mieszkańcy z całego województwa. Jest to niewątpliwie ogromna szansa na to, żeby komfort pacjentów i pracowników podnieść, żeby te warunki były dla naszych pacjentów w przychodni optymalne. Klimat się zmienił, od kilku lat są bardzo wysokie temperatury i nie wygląda to dobrze
– zachęcała Beata Pochodnia, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Zakładu Opieki Zdrowotnej nad Matką, Dzieckiem i Młodzieżą w Częstochowie.