Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Osobom niewidomym i niedowidzącym łatwiej będzie korzystać z komunikacji miejskiej

Facebook Twitter

Tysiąc niewidomych i niedowidzących częstochowian otrzyma bezprzewodowe piloty do wywoływania głosowych komunikatów z elektronicznych tablic Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Te od roku znajdują na 50 przystankach w naszym mieście.

fot. czestochowa.pl

Po naciśnięciu przycisku na pilocie osoby niewidome usłyszą komunikat o najbliższych przyjazdach autobusów i tramwajów – tłumaczy Joanna Holi- Sosnowska – dyrektor Zarządu Dróg:

Te elementy, które zostały dzisiaj przekazane Związkowi Osób Niepełnosprawnych to są piloty, a więc już nazwijmy to taki element gadżet użytku osobistego. Każda osoba, która będzie w posiadaniu takiego pilota będzie mogła sobie ten system dźwiękowy uruchomić za pomocą tego urządzenia. Informacja dźwiękowa będzie analogiczna do tej informacji, która jest w czasie rzeczywistym wyświetlana na tablicy na danym przystanku.

Pierwszy pilot symbolicznie przekazał prezydent Krzysztof Matyjaszczyk na ręce Ilony Juszczyk- kierownika Polskiego Związku Niewidomych w Częstochowie:

Na pewno nam się przydadzą pod tym względem, że będziemy wiedzieć, jaki autobus za niedługo przyjedzie, więc może sobie sprawdzić właściwie rozkład jazdy najbliższych autobusów. Nie musimy szukać przycisku, który jest na słupie, słupy są na różnych miejscach zlokalizowane, także tutaj rzeczywiście ułatwi nam to poruszanie się po mieście i będzie prościej.

Radio Jura: Jak to było dotychczas? Jak Państwo sobie radziliście w sytuacji, kiedy nie było jeszcze tych urządzeń?

Dotychczas radziliśmy sobie w ten sposób, że pytaliśmy ludzi na przystanku,jaki podjedzie autobus i w ten sposób. Nasze poruszanie się jest bardzo trudne po mieście, mamy wiele problemów i właściwie korzystamy ciągle z pomocy osób trzecich.

Te piloty są jeszcze niedoskonałe – zwraca uwagę niewidomy pan Tadeusz:

Tylko na tym przystanku działają a dla przykładu jak podjeżdża autobus w innych miastach to 1 naciska się autobus podjeżdża i mówi jak to autobus a tutaj to tylko będziemy korzystać na tych 50 przystankach, ale na pozostałych to trzeba liczyć na dobro ludzi, żeby powiedzieli a niektóre przystanki są dla przykładu na Mieleckiego, jak się na Katowice jedzie, tam trudno o człowieka i nie można się dopytać jaki autobus odjeżdża a słupka takiego nie ma z tym udźwiękowieniem.

Tysiąc pilotów trafi do delegatury częstochowskiego okręgu Polskiego Związku Niewidomych, który zajmie się ich dystrybucją. Pomoc w ich rozprowadzaniu zaoferował też – Tomasz Tyl – rzecznik osób z niepełnosprawnościami:

Bardzo się ucieszyłem jak zawsze. Jeśli miasto przygotowuje jakieś ciekawe projekty pod kątem osób z niepełnosprawnościami. Jeśli ktoś będzie chciał z osób niepełnosprawnych, niewidomych tudzież niedowidzących dostać taki pilot a nie jest w Polskim Związku Osób Niewidomych lub jest pandemia i boi się wyjść, są roztopy, jest zimno to ja osobiście bezpłatnie za potwierdzeniem taki pilot przywiozę do każdego ze słuchaczy, który wyrazi taką wolę. Najlepiej wejść na stronę internetową tomasztyl.pl i tam są wszystkie dane kontaktowe do mnie niezbędne.

System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej działa od roku. Jak on się sprawdza?:

Jeżeli chodzi o sprawność tego systemu to tak naprawdę możemy mówić tak od pół roku, że testujemy. To na początku pojawiały się pojedyncze głosy związane z przesyłem sygnału, al to z uwagi na wysoką zabudowę i już takie rzeczy, na które czasami nie mamy też wpływu, jeżeli chodzi o przesył sygnału, natomiast jest to sprawdzanie, udoskonalane cały czas i raczej jakieś drobne błędy związane z samym systemem zostały wyeliminowane i jak gdyby tych sygnałów związanych z takimi niedogodnościami jest coraz mniej, więc widać, że system działa.

Dodawała Joanna Holi – Sosnowska – dyrektor MZDiT.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj