Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Operacja zaćmy a cukrzyca [materiał sponsorowany]

Facebook Twitter

Szacuje się, że 20% zabiegów usunięcia zaćmy odbywa się u pacjentów z cukrzycą. Utrzymanie właściwego poziomu cukru we krwi powinno się traktować także jako działanie zapobiegające rozwojowi zaćmy w przyszłości. Nie da się jednak ukryć, że cukrzyca i tak będzie powodować pogarszanie się wzroku i większe ryzyko rozwoju zaćmy. Wykryte w porę zmiany w układzie wzrokowym pozwalają na wczesną interwencję chirurgiczną i wymianę zmętniałej soczewki na w pełni przezierną. 

mat. nadesłany

Jedyna metoda leczenia zaćmy

Nie ma innej metody leczenia zaćmy niż operacja usunięcia soczewki własnej i wszczepienia soczewki sztucznej (więcej o leczeniu zaćmy tutaj: https://swisslaser.pl/blog/leczenie-zacmy/). Każda operacja, także okulistyczna, wiąże się u osób chorych na cukrzycę z większym ryzykiem powikłań w porównaniu do osób zdrowych. Dlatego ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarskich dotyczących diety i przyjmowania leków hipoglikemizujących (obniżających poziom cukru we krwi) jest takie ważne – nie tylko pozwala cukrzykom optymalnie funkcjonować na co dzień, ale także pozwala utrzymać organizm w takiej formie, że podjęcie decyzji o zabiegu chirurgicznym nie musi być odraczane.

Warto jednak wspomnieć, że w niektórych źródłach medycznych wyraża się pogląd, zgodnie z którym operacja usunięcia zaćmy u osób z cukrzycą nie powinna być odwlekana z powodu nieprawidłowego poziomu HbA1c, czyli hemoglobiny glikowanej, której wysoki poziom może oznaczać niewłaściwą kontrolę cukrzycy.

Masz pierwsze objawy zaćmy? Nie lekceważ ich bez względu na to, czy chorujesz na cukrzycę czy nie. Mętnienia soczewki nie da się zatrzymać i nie da się wyleczyć farmakologicznie. W przypadku cukrzyków istotne jest częste kontrolowanie wzroku u specjalisty, który podczas badania będzie mógł wykryć pierwsze zmiany w soczewce oka, jeszcze zanim pojawią się zaburzenia widzenia.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024