Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Od września znów zaczynają szkolenia i doradztwo. JOWES popularyzuje biznes z wartością pomocową

Facebook Twitter

JOWES przez kilka lat przyczynił się do popularyzacji ekonomii społecznej w Częstochowie. Termin coraz lepiej jest kojarzony głównie przez młodych ludzi, którzy wkraczają na rynek pracy. Od września dalszą aktywność na tym polu zapowiada, z powodzeniem działający u nas ośrodek.

fot. Pixabay

Dociera w dużej mierze do studentów i absolwentów:

Artur Szmaciarski: Działalność naszego ośrodka jest coraz bardziej rozpoznawana. Prowadzimy wiele działań z partnerami społecznymi, gospodarczymi, lokalnymi samorządami, w związku z czym jesteśmy coraz bardziej rozpoznawalni, a dzięki temu też ta ekonomia społeczna, sama tematyka też jest coraz lepiej rozpoznawana. Skończyliśmy w tym roku 3. już edycję projektu z Wydziałem Zarządzania Politechniki Częstochowskiej „Uczmy się wzajemnie”. Studenci mieli okazję pracować z przedsiębiorstwami społecznymi nad użytecznymi modelami biznesowymi. Nasze wizyty na uczelniach wyższych przynoszą rezultat, jeżeli chodzi o edukację w zakresie sektora ekonomii społecznej.

Jak mówi Artur Szmaciarski kierujący Jurajskim Ośrodkiem Wsparcia Ekonomii Społecznej, instytucja ma też funkcję doradczą. Dzięki czemu kiełkują u nas przedsiębiorstwa społeczne, które łączą funkcje pomocowe z działalnością zarobkową:

Radio Jura: Warto inwestować w siebie, po prostu w człowieka.

Artur Szmaciarski: Tak, zgadza się. Chcemy dać taką alternatywę młodym ludziom, że nie tylko ta działalność biznesowa, chociaż też widzimy po naszych przedsiębiorcach lokalnych, z naszego subregionu, że coraz bardziej dostrzegają też tą sferę społeczną, ale też chcemy tę alternatywę dać młodym ludziom, że mogą się rozwijać nie tylko w tej działalności biznesowej, ale tej przedsiębiorczości a działalności społecznej, bo też nie dajemy nigdy zapomnieć organizacjom pozarządowym, że żeby pomagać, to też muszą jednak zarabiać lub pozyskiwać środki z różnego rodzaju konkursów lub od sponsorów

– dodaje kierownik częstochowskiego JOWES. Po wakacjach znów większa aktywność ośrodka w kontaktach z przedsiębiorstwami społecznymi i organizacjami pozarządowymi:

Artur Szmaciarski: Od września ostro zaczynamy dalej pracować nad sferą edukacyjną, przede wszystkim organizacją szkoleń, doradztwem. Niestety nie mam już kolejnych naborów na tworzenie miejsc pracy, ale liczę na to i takie są zapowiedzi, że ta kolejna perspektywa też będzie bogata we wsparcie organizacji pozarządowych z zakresu przedsiębiorczości społecznej, tworzenia miejsc pracy w tych podmiotach, więc czekamy. Coraz więcej osób do nas trafia z takimi problemami jak założenie organizacji, pomoc osobom potrzebującym, działania społeczne. Tutaj też zachęcamy do kontaktu

– informował Artur Szmaciarski z Jurajskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Częstochowie.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj