Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Aktywnie w trzecim sektorze. Organizacje pozarządowe w akcji razem z ośrodkiem JOWES

Facebook Twitter

Bo pandemicznej przerwie budzą się do aktywności wszystkie organizacje pozarządowe. Pomagają i aktywizują, przygotowują projekty społeczne dla swoich adresatów.

Na polu trzeciego sektora aktywnie działa w Częstochowie Jurajski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej.

Artur Szmaciarski: Obudziły się organizacje pozarządowe. Taka nasza rola wsparcia organizacji pozarządowych, w dużej mierze z tymi organizacjami wychodzimy na zewnątrz. Wiele różnych eventów dla swoich beneficjentów, my też w tym jesteśmy, więc dla nas to bardzo intensywny okres, szczególnie po okresie pandemii. W tym projekcie, do tej pory w działaniach JOWESu tworzyliśmy ponad 400 miejsc pracy dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, przede wszystkim dla osób najbardziej oddalonych od rynku pracy.

Jak mówi Artur Szmaciarski, szef częstochowskiego JOWES, ośrodek przygotowuje konferencje, biznesowo-społeczne spotkania i programy wspierania osób, które nie mogą znaleźć dla siebie miejsca na rynku pracy. Chce je finansować ze środków unijnych w kolejnym okresie finansowania:

Artur Szmaciarski: Czekamy na nową perspektywę jak wiele organizacji. Przed nami wiele działań, taki jak np. 22 czerwca zapraszam bardzo serdecznie na konferencję dotyczącą społecznej odpowiedzialności biznesu. Przestrzeń będzie dla wymiany doświadczeń pomiędzy organizacjami pozarządowymi oraz biznesem, a już 26 czerwca też będzie Festiwal Organizacji Pozarządowych w III Alei. Organizacje będą miały okazje zaprezentować i pokazać te swoje działania, których do tej pory nie mogły pokazywać na zewnątrz.

Ośrodek JOWES w Częstochowie inicjuje m.in. mini forum organizacji pozarządowych w regionie. Ostatnie takie spotkania aktywizujące mieszkańców odbyły się np. w Myszkowie czy Wręczycy Wielkiej:

Artur Szmaciarski: Ogrom działań, cud naszych doradców i animatorów, ponieważ z gminami ościennymi w całym subregionie północnym województwa śląskiego organizujemy różnego rodzaju mniejsze/ większe spotkania przede wszystkim dla organizacji pozarządowych. Nie można zapominać, że środków dla podmiotów społecznych jednak w przestrzeni publicznej trochę jest, więc my pomagamy po te środki sięgać. Konsultujemy różnego rodzaju wnioski, ale też trochę mobilizujemy społeczność lokalną i dajemy narzędzia organizacjom pozarządowym, żeby ta społeczność lokalna się rozwijała. Pomagamy aktywizować najdalej od rynku pracy.

O aktywizacji i pomocy osobom zagrożonym wykluczeniem oraz działalności na rzecz lokalnych społeczności, rozmawialiśmy z Arturem Szmaciarskim z Jurajskiego Ośrodka Wspierania Ekonomii Społecznej.

 

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 26 lutego 2024