Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Od marca zdrożeją egzaminy na prawo jazdy

Facebook Twitter

To decyzja radnych wojewódzkich, dlatego stawki za egzaminy teoretyczne i praktyczne dla przyszłych kierowców i wszystkich kategorii idą w górę. Tak dzieje się w naszym mieście, jak i w innych ośrodkach regionu.

Co spowodowało konieczność zmian stawek?

Włodzimierz Mogiła: Ta sytuacja wynika z faktu galopującej inflacji. Ceny rosną z dnia na dzień, bardzo dynamicznie i ceny utrzymania takie instytucji jaką jest WORD z roku na rok są coraz większe. To rodzi skutki takie, że w którymś momencie może okazać się, że instytucja mogłaby przestać istnieć, ze względu na brak płynność finansowej, czyli braku możliwości zapłacenia pracownikowi za wykonywana pracę. Podwyżka spełni oczekiwania finansowe, które ponosimy co miesiąc.

– argumentuje Włodzimierz Mogiła, dyrektor WORD-u w Częstochowie. Nowe stawki opłat za egzaminy na prawo jazdy przyjął Sejmik Województwa Śląskiego podczas styczniowych obrad. Za egzamin teoretyczny będzie trzeba zapłacić 50 zł. Jego cena do tej pory wynosiła 30 zł. Z kolei egzaminy praktyczne będą wynosić w zależności od kategorii 200 lub 250 zł. Powinny poprawić sytuacją finansową ośrodka, ocenia dyrektor:

Włodzimierz Mogiła: To właśnie egzaminy powinny przynosić zysk tej instytucji, a większości przypadków przynosiły stratę. W pierwotnym wymiarze egzamin teoretyczny kosztował 30 złotych i zwyczajnie koszt przekraczał wartość tego egzaminu. Teraz ten koszt egzaminu teoretycznego na podstawową kategorię B wzrośnie o 20 złotych, czyli będzie kosztować 50 złotych. Wcześniej koszt egzaminu praktycznego na tą samą kategorię wynosił 140 złotych, a teraz będzie to 200 złotych.

Dyrekcja upatruje w zmianach opłat, szansy na realizację pozostałych zadań z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, które stoją przed ośrodkami ruchu.

Włodzimierz Mogiła: Ta podwyżka może nie jest najwyższa, ale w jakiś sposób ona spowoduje zaspokojenie bieżących potrzeb. To coś, co powinno zostać zrealizowane w 2013 roku, a ostatecznie zostanie zrealizowane w roku 2023. W końcu być może, my jako WORD, koszty, które związane są z egzaminem nie będą przewyższały faktycznych kosztów, które ponosimy w związku z ich przeprowadzaniem.

– dodaje Włodzimierz Mogiła, dyrektor częstochowskiego WORD-u.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 grudnia 2023