Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Jeździsz hulajnogą elektryczną? Od czwartku (20.05) wchodzą nowe przepisy. Znamy szczegóły

Facebook Twitter

Od czwartku 20 maja hulajnogą elektryczną po mieście poruszać się będzie można tylko zgodnie z nowymi przepisami. To kompromis, który ma uregulować poruszanie się coraz popularniejszym środkiem przemieszczania, ale i poprawić bezpieczeństwo.

Po tym kątem zaktualizowano prawo o ruchu drogowym. Zatem hulajnogą elektryczną możemy jeździć głównie po drodze dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów do 20 km/h. Jeżeli takiej drogi albo pasa nie ma, kierujący będzie mógł skorzystać z jezdni, ale tylko jeżeli obowiązuje tam ograniczenie do 30 km/h. Na takim odcinku również nie może jechać szybciej niż 20 km/h. Wyjątkowo hulajnoga może jechać chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest wzdłuż jezdni, gdzie dozwolona jest prędkość większa niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi lub pasa dla rowerów. Na chodniku można będzie jechać z prędkością zbliżoną do pieszego, trzeba zachować szczególną ostrożność i to pieszy nadal ma na chodniku pierwszeństwo.

Dzieci mogą poruszać się hulajnogą tylko pod opieką dorosłego i w strefie zamieszkania, do 18 lat potrzebna będzie karta rowerowa lub prawo jazdy na motorower, skuter, albo czterokołowiec lekki.

Kolejne miesiące pokażą czy przepisy są udane i czy posypią się za ich nierespektowanie mandaty.

 

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

 

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 lipca 2021