Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Niebezpieczne odpady w Częstochowie. Jest przetarg na ich usunięcie z ulicy Filomatów

Facebook Twitter

Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne, w imieniu miasta, ogłosiło przetarg na wywóz i utylizację odpadów niebezpiecznych z nielegalnego składowiska przy ulicy Filomatów, czyli terenu prywatnych magazynów, gdzie zgromadzono toksyczne odpady.

Co dalej z odpadami przy ul. Filomatów
Fot. czestochowa.pl

Czekają na wywiezienie od 4 lat, gdy wyniknął ten problem. Wykonawca będzie miał czas na usunięcie wszystkich odpadów do końca 2025 roku. Z uwagi na dużą ich ilość, a to szacunkowo nawet 6 tys. ton oraz limity ich przyjmowania do utylizacji proces będzie realizowany etapami. Zgodnie z zapowiedziami samorządu ma zacząć się jeszcze w tym roku.

Do końca 2023 roku wykonawca zobowiązany będzie usunąć z hali magazynowej, przetransportować i poddać procesowi unieszkodliwienia co najmniej 200 ton odpadów niebezpiecznych, a w przyszłym roku co najmniej 2,5 tys. ton. Pozostała część ma być zutylizowana w kolejnym roku. Oczywiście wszystko przy odpowiednim zabezpieczeniu terenu i samego przewozu.

Promesy dotacji najpierw z Narodowego a później Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – w kwocie 37,7 mln zł, mają pokryć do 55% szacowanych kosztów. Na resztę przedsięwzięcia zrzucimy się z kasy miasta.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2024