Radio Jura Home

Moje Miasto Moje Radio • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Naukowcy z UJD i produkcja kosmetyków z winorośli

Facebook Twitter

Jest szansa na produkcję kosmetyków z odpadów po produkcji winiarskiej. Takie badania prowadzą naukowcy z Uniwersytetu Jana Długosza.

Temat może zainteresować zwłaszcza panie, Joanna Mielimonka:

Co prawda do otrzymania produktu końcowego jeszcze długa droga, ale wszystko zmierza w dobrym kierunku. Dotychczas otrzymano oleje z wytłoków różnych odmian winorośli oraz określono, które z nich odznaczają się największą wartością pod względem substancji biologicznie czynnych. Określono także wydajności i jakości olejów uzyskiwanych z pestek winogron, ze szczególnym uwzględnieniem witamin A, D, E i K oraz steroli. Opracowywane są również receptury herbat funkcjonalnych z dodatkiem frakcji resweratrolu, które mogą znaleźć zastosowanie w profilaktyce chorób krążeniowych. To wszystko wpisuje się w założenia polityki ekologicznej tzw „zero waste”, która zakłada zmniejszenie ilości produkowanych odpadów w różnych obszarach przemysłu, poprzez poszukiwanie nowych możliwości ich zagospodarowania i ponownego wykorzystania. Prowadzony przez naukowców z UJD projekt finansowany jest z funduszy projektu „Inkubator Innowacyjności 2.0”.

Prace prowadzone są na Wydziale Nauk Ścisłych Przyrodniczych i Technicznych pod kierownictwem dr. hab. Wojciecha Ciesielskiego.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj