Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Specjalna wystawa w Ratuszu upamiętnia Samuela Willenberga

Facebook Twitter

W Ratuszu została otwarta wystawa poświęcona Samuelowi Willenbergowi zatytułowana "Bohater dwóch narodów”. Upamiętnia życie i twórczość polsko-izraelskiego artysty i bohatera wojennego. Dotyczy czasów obozowych i jego aktywności powojennej.

fot. facebook.com/MuzeumCzestochowskie

Mówi Małgorzata Łukasiewicz-Traczyńska, jedna z organizatorek częstochowskiej wystawy:

Małgorzata Łukasiewicz-Traczyńska: Kulminacją wystawy jest doświadczenie Treblinki, potem jest bunt, ucieczka z Treblinki i zaczyna się oddech, który nie jest jeszcze pełnym spokojem, bo trwa wojna, jest Powstanie Warszawskie, ale to wszystko to już jest świadome działanie Samuela wolnego, też w głębi duszy wolnego, nie tylko fizycznie wolnego.

Przy okazji odwiedzin Muzeum Częstochowskiego można zobaczyć również film, w którym Samuel Willenberg opowiada o Treblince za pomocą swoich rzeźb.

Mateusz Środoń: To jest też istotny element jego biografii, że on na emeryturze nauczył się rzeźbić, ale ukazał bardzo duży talent rzeźbiarski. Rzeczywiście stworzył niezwykle sugestywny zespół rzeźb, który obrazuje główne momenty czy osoby, które zapamiętał z Treblinki i w naszej narracji wystawy ta część przedwojenna i powojenna mają wiele ilustracji fotograficznych, natomiast z Treblinki nie ma zdjęć, to było zakazane. Natomiast Samuel pokazał Treblinkę w swoich rzeźbach.

Jak mówi Mateusz Środoń, kurator wystawy – film można znaleźć na stronie www poświęconej artyście. Samuel Willenberg był związany swoimi korzeniami z Częstochową. Jego ojciec jeszcze przed I wojną światową otworzył w naszym mieście pierwszą szkołę rysunku:

Jerzy Mizgalski: Był wybitnym artystą malarzem, był wybitnym nauczycielem. Działalność jego ojca dotyczyła nie tylko społeczności żydowskiej, ale społeczności w ogóle w Częstochowie. Trzeba zwrócić również uwagę na fakt, że miał on ogromny wpływ na dorobek artystyczny Częstochowy, organizował wystawy malarskie. Jego ojciec był twórcą nowej formy malarstwa synagogalnego. Właśnie on przygotowywał rewitalizację Starej Synagogi w Częstochowie

– dodaje prof. Jerzy Mizgalski, emerytowany nauczyciel akademicki.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 marca 2024